Rusya’dan “İdlip’te kuşatılan TSK gözlem noktaları” açıklaması: Bunlar neleri gözlüyor?

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, İdlip’te Suriye ordusunun kuşatması altındaki TSK gözlem noktalarına ilişkin “Bunların neleri gözledikleri ve bunlara neden ihtiyaç olduğu konusunda soru işaretleri var” dedi

Rusya’dan “İdlip’te kuşatılan TSK gözlem noktaları” açıklaması: Bunlar neleri gözlüyor?

İdlip’te tırmanan gerilime ilişkin Türkiye ile Rusya heyetleri arasında bugün (17 Şubat) Moskova’da yapılan görüşme öncesi Rus Dışişleri’nden TSK’nin bölgedeki gözlem noktalarına ilişkin açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, TSK’ye ait bazı gözlem noktalarının Suriye ordusu mevzilerinin hemen arkasında bulunduğunu ve bundan dolayı söz konusu gözlem noktalarının varlığına ilişkin soru işaretleri doğduğunu söyledi.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, Türk diplomasi ve askeri heyetiyle yeni görüşme yapacaklarını kaydeden Bogdanov, sahadaki durumda yaşanan değişikliklerle ilgili tüm konuları ele alacaklarını, askeri birimlerin sahadaki duruma kapsamlı ve profesyonel şekilde hakim olması, gerilimin azaltılmasını sağlaması ve mutabakatları birlikte uygulayabilmek için çalışacaklarını belirtti.

“Bunlar neleri gözlüyor?”

Rus bakan yardımcısı, TSK’nin İdlip’teki gözlem noktalarına ilişkin olarak, “Bildiğim kadarıyla birkaç gözlem noktası var. Bunların bazıları Suriye ordusu mevzilerinin arkasında yer alıyor. Bundan dolayı bunların neleri gözledikleri ve bunlara neden ihtiyaç olduğu konusunda soru işaretleri doğuyor” ifadelerini kullandı.

Bogdanov, İdlip’teki de dahil olmak üzere Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri kurulmasına ilişkin mutabakatın en başta bu bölgelerin 6 ay için geçici olarak kurulmasını ve bu süre zarfında oralarda istikrarın sağlanmasını öngördüğünü sözlerine ekledi.

TSK’nin Anadan (Tel Tamura), Morek, Suran, Tel Tukan, El-Ays ve Raşidin’deki gözlem noktaları ile Maar Hattat, Serakib, 46. Alay ve Zerbe’deki geçici mevzilenme bölgeleri Suriye ordusunun kuşatması altında bulunuyor.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep’in kuzeybatı kırsalındaki ilerleyişi sonrası Anadan’ın Tel Tamura bölgesindeki TSK gözlem noktası kuşatma altında kalmıştı. [Harita: @A7_Mirza]

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur