Rusya: “İsrail, Suriye’ye düzenlediği hava saldırısında yolcu uçağını kalkan yaptı”

Rusya Savunma Bakanlığı, İsrail’in Suriye’deki hava saldırıları nedeniyle bir yolcu uçağının tehlikeye girdiğini ve Hmeymim Hava Üssü’ne zorunlu iniş yaptığını açıkladı

Rusya: “İsrail, Suriye’ye düzenlediği hava saldırısında yolcu uçağını kalkan yaptı”

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, dün (7 Ocak) başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının 6 Şubat gecesi Şam’a hava saldırısı gerçekleştirdiklerini belirtti.

İSRAİL, CİHATÇILARIN İMDADINA YETİŞTİ: BAŞKENT ŞAM’I HEDEF ALAN FÜZE SALDIRILARI

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, Şam Uluslararası Havalimanı yakınlarına yapılan saldırılarda, 172 kişiyi taşıyan Airbus-320 model yolcu uçağının da tehlikeye girdiğini anlatan Konaşenkov, “İsrail’in saldırıları nedeniyle yolcu uçağı Hmeymim Hava Üssü’ne zorunlu iniş yaptı” dedi.

İsrail’in saldırılarını Suriye hava sahasına girmeden gerçekleştirdiğini aktaran Konaşenkov, “İsrail ordusunun, Suriye füzelerini engellemek için yolcu uçaklarını kalkan olarak kullanması İsrail Hava Kuvvetleri’nin yaygın bir uygulaması haline geldi” diye konuştu.

İsrail daha önce de yapmıştı

17 Eylül 2018’de 14 Rus askerini taşıyan İl-20 tipi uçak Suriye ordusunun S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı, İsrail savaş uçaklarını, Rus uçağını Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandığını açıklamıştı.

RUSYA: İL-20 UÇAĞI SURİYE’NİN S-200’Ü TARAFINDAN DÜŞÜRÜLDÜ, İSRAİL KALKAN OLARAK KULLANDI

Sendika.Org