Rusya bu kez cihatçı dosyasını açtı: Nusra’nın kuruluşunda Türkiye’nin rolü…

Rus medyası, İdlip’te tırmanan gerilim sonrası Türkiye’nin cihatçı ağı ve Nusra Cephesi (şimdiki adıyla Şam’ın Fethi Cephesi) gibi örgütlerle ilişkilerini haberleştirmeye başladı

Rusya bu kez cihatçı dosyasını açtı: Nusra’nın kuruluşunda Türkiye’nin rolü…

Rusya, İdlip’te Türkiye ile Suriye arasında tırmanan gerilim sonrası bu kez cihatçı dosyasını açtı. Rus medyası, İdlip’te tırmanan gerilim sonrası Türkiye’nin cihatçı ağı ve Nusra Cephesi (şimdiki adıyla Şam’ın Fethi Cephesi) gibi örgütlerle ilişkilerini haberleştirmeye başladı.

Rus devlet haber ajansları RIA Novosti ve TASS ile Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmî yayın organı Zvezda’nın geçtiği haberde, “Suriye’de yakalanan militanlar, Nusra’nın kuruluşunda Türkiye’nin rolünü anlattı” başlığı kullanıldı.

“Türk polisi Nusra’ya katılmaya zorladı

Yakın Doğu Haber’in aktardığına göre, RIA Novosti’nin haberinde şu ifadelere yer verildi:

Halep civarında Suriye ordusuna esir düşen militanlar, terörist örgüt ‘Nusra Cephesi’nin kuruluşunda Türkiye’nin rolünü anlattılar.

Ele geçirilen iki terörist de Suriye vatandaşı. Biri, 1985 doğumlu, adı Mahmud el-Necim, Tıbni yerleşim yerinden, kod adı Ebu Abdullah.

Onun dediğine göre şehirlerinde ilkin ‘Özgür Suriye Ordusu’nun (laik muhalefet) bir birliği oluşturuldu. Sonra, Nusra Cephesi birliklerinin bu bölgelerde ortaya çıkmasıyla birlikte laik ve radikal muhalifler arasında çatışmalar başladı.

El-Hacim, akrabalarıyla birlikte Türkiye’ye kaçmaya karar verdi; ama Türk polisi onu gözaltına aldı ve militanın iddiasına göre Nusra’ya katılmaya zorladı.

Ebu Abdullah adlı ter��rist, Suriye askerlerinin sorgusunda şöyle dedi: ‘Bize, eğer onlar için çalışmazsam ve Nusra Cephesi saflarında savaşmazsam, ailemi öldüreceklerini veya tutuklayacaklarını söylediler. Bana 100 dolar ücret verdiler.’

El-Necim’in akrabalarını, dediğine göre ‘rehine olarak tutmak için’ bir mülteci kampına gönderdiler. Militan, örgütün mühimmatının Türkiye ve Suudi Arabistan’dan geldiğini ekledikten sonra, ‘Nusra Cephesi için savaştığım sürece ailemin güvenlik içinde olacağını söylediler’ dedi.

El-Necim’e terör saflarında özel bir makineli tüfek verildi. Bu görevle Suriye’nin her yerinde savaştı. Militanların neden Halep’i ateş altına aldıkları sorusuna şöyle cevap verdi: ‘Komutanımız, bunun, sivillerin Suriyeli ve Rusyalı askerlere nefretine yol açacağını söyledi.’

İkinci tutuklu, Hüseyin Abdülaziz, kod adı Ebu Udey, Deyr Hafir şehrinden.

Ailesinin yeterince yiyecek bulamadığını, bu sırada militanların erkekleri toplayıp para ödediklerini anlattı.

Abdülaziz, sorgusu sırasında şöyle dedi: ‘Ben de yazıldım. Sonra farklı gruplarda savaştım: Ahrar’uş Şam, ÖSO, Nureddin Zengi Tugayı. Bütün bu gruplar, Nusra Cephesi’ne katıldılar.’

Dediğine göre, militanların saflarında şu anda Pakistanlı ve Afganistanlı birlikler de savaşıyor. Abdülaziz, kendi iddiasına göre, savaştığı birlik Halep’teki Raşidin-5 semtinde bulunan Türkiye’ye ait gözlem noktasına çekildiklerinde ele geçirildi.

Akıllara petrol dosyasını getirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin Rus Su-24 savaş uçağını düşürdüğü 24 Kasım 2015’ten tam 8 gün önce, 16 Kasım’da Antalya’daki G20 Zirvesi’nde petrol ticaretine ilişkin dosyayı açmış ve “IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bunlar arasında G20 üyeleri de var” diyerek Türkiye sınırına giden petrol tankerlerinin uydu fotoğraflarını göstermişti.

Su-24’ün düşürülmesinin ardından Moskova, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergâhı Türkiye” demiş ve bu ticarete Erdoğan ve ailesinin de dahil olduğu iddia etmişti. Putin de “Türkiye’de çalıntı petrolle kimlerin ceplerini doldurduğunu ve kimin terör örgütleri için militan topladığını biliyoruz” demişti.

KREMLİN SÖZCÜSÜ: ERDOĞAN’IN OĞLUNUN PETROL İŞİNDE OLDUĞUNU BİLİYORUZ

Bu açıklamalarla yetinmeyen Rusya, Türkiye sınırı yakınlarında IŞİD’e ait petrol tankerlerini vurmaya başlamıştı.

RUSYA IŞİD’LE PETROL TİCARETİNİN KANITLARINI PAYLAŞTI: “VERİLERE GÖRE ERDOĞAN AİLESİ İLİŞKİLİDİR”

Ruslar, Suriye’de AKP’nin hizadan çıktığı her dönemde petrol dosyasını açmayı sürdürdü.

RUSYA 12 BİN TANKER TESPİT ETTİ: “IŞİD-TÜRKİYE PETROL TİCARETİ SÜRÜYOR”

İdlip mutabakatının iyice kırılganlaştığı ve ABD’nin “Astana’nın fişini çekmemiz lazım” dediği bir dönem olan Aralık 2018’de, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’dan “Suriye’den Türkiye’ye düzenli olarak tankerler giriyor” açıklaması gelmişti.

RUSYA BİR KEZ DAHA PETROL DOSYASINI AÇTI: “SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE DÜZENLİ OLARAK TANKERLER GİRİYOR”

Son olarak 26 Kasım 2019’da, TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki El-Bab ve Cerablus’ta petrol tankerlerinin hedef alındığı hava saldırıları gerçekleşmişti.

SANA: EL-BAB VE CERABLUS’TA PETROL TANKERLERİNİ SURİYE ORDUSU VURDU

Sendika.Org