Pentagon: “Ruslarla Türkler İdlip’te geniş çaplı bir çatışmaya girmeye yakın”

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Türkiye ile Rusya’nın İdlip’te geniş çaplı bir çatışmaya yakın olduklarını gördüklerini belirterek, “Uluslararası topluma Suriye’ye İdlip’teki saldırıları durdurmak konusunda baskı uygulama ve barışçıl bir çözüm bulması çağrımıza devam ediyoruz” dedi

Pentagon: “Ruslarla Türkler İdlip’te geniş çaplı bir çatışmaya girmeye yakın”

İdlip’te Türkiye ile Suriye arasındaki gerilim tırmanırken, ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) “Ruslarla Türklerin bu alanda geniş çaplı bir çatışmaya girmeye yakın olduklarını görüyoruz” açıklaması geldi.

ADIM ADIM SAVAŞA: TSK’DEN SURİYE ORDUSUNA, CİHATÇILARDAN RUS GÜÇLERİNE EŞZAMANLI SALDIRILARA

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğamiral William D. Byrne ile Pentagon’da ortak basın toplantısı düzenledi. İdlip’teki son gelişmelere ilişkin bir soruya yanıt veren Hoffman, Pentagon’un Suriye konusundaki duruşunun değişmediğini ve ülkede nihai çözümün siyasi olması gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Hoffman, şöyle devam etti:

Esad’ın kendi halkına saldırmaya devam ettiğini görüyoruz. İdlip’teki saldırılarını görüyoruz. Ruslarla Türklerin bu alanda geniş çaplı bir çatışmaya girmeye yakın olduklarını görüyoruz. Bundan kaçınmak için bir çözüm yolu bulacaklarını umuyoruz. Uluslararası topluma Suriye’ye İdlip’teki saldırıları durdurmak konusunda baskı uygulama ve barışçıl bir çözüm bulması çağrımıza devam ediyoruz.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Tayyip Erdoğan ile İdlip konusunda yakın çalıştıklarını ifade ettiği hatırlatılarak, Pentagon’un da bu çalışma içinde yer alıp almadığına ilişkin soruya ise Hoffman yanıt vermedi.

TRUMP, TÜRKİYE’Yİ ATEŞE İTİYOR: ERDOĞAN İDLİP KONUSUNDA SAVAŞIYOR, BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ

Sendika.Org