Oya Ersoy, cinsiyetçi ifadelerin yer aldığı MEB onaylı kitabı Meclis gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, MEB’in onayıyla Server Yaşam Vakfı’nın okullarda dağıtılması amacıyla hazırladığı ve içerisinde cinsiyetçi ifadeler bulunan kitabı Meclis gündemine taşıdı

Oya Ersoy, cinsiyetçi ifadelerin yer aldığı MEB onaylı kitabı Meclis gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) onayı ile Nakşibendi Tarikatı’na yakınlığıyla bilinen Server Yaşam Vakfı’nın okullarda dağıtılması için hazırladığı “İletişim, Nezaket ve Adap” adlı kitabı Meclis gündemine taşıdı.

Ersoy, MEB’in tarikatlara yakın kurumlar ile yapmış olduğu protokolleri iptal etmesi ve tarikatlar tarafından okullarda dağıtılan gerici kitapların toplatılması gerektiğini ifade etti.

“Okullarda kadın düşmanlığının örgütlendirilmesinden MEB sorumludur”

Server Yaşam Vakfı’nın, MEB’in onayı ile okullarda bilgi yarışması ve birçok etkinlik düzenlediğini belirten Ersoy, bu vakfın okullarda dağıtılması amacıyla hazırladığı “İletişim, Nezaket ve Adap” adlı kitabın bazı bölümlerinde kadınlar aşağılandığını ve ikinci sınıf vatandaş olarak gösterildiğini söyledi.

Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

Okullarda çocuklara verilecek olan eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde olmalıdır. Bu söylemler kadınları toplumsal hayattan soyutlamaya yönelik cinsiyetçi ve gerici söylemler olup tarikatların gerici yaşam biçiminin okullarda ‘eğitim projesi’ adı altında hayata geçirilmeye çalışılmasıdır.

Temel eğitim ve öğretim sorumluluğunun MEB tarafından yerine getirilmesi ve bu faaliyetlerin cemaat ve tarikatlara bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Ersoy, sözlerinin devamında “Laiklik yerine gericiliğin, bilimselliğin yerine dogmatizmin, eşitliğin yerine kadın düşmanlığının tarikatlar aracılığıyla eğitim kurumlarında örgütlendirilmesinden bizzat Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur” dedi.

Oya Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, imzaladığınız protokol kapsamında bu kitaplar kaç okulda, kaç öğrenciye dağıtılmıştır? Söz konusu bu protokolü iptal etmeyi, öğrencilere dağıtılan kitapları geri almayı düşünüyor musunuz?
  2. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, tarikatlara ait gerici vakıfların “cinsiyetçi” ve “kadınları ikinci sınıf” vatandaş olarak gösteren yayınların okullarda dağıtılmasını engellemek için ne yaptınız? Bu kitapların okullara sokulmasına izin veren, öğrencilere dağıtan/dağıttıran sorumlular hakkında açtığınız bir soruşturma bulunmakta mıdır?
  3. Bakanlığınız tarafından, tarikatlara ait gerici vakıfların bilimsel laik eğitime karşı faaliyetlerine izin veren, bu faaliyetlerin önünü açan sorumlular hakkında başlatılmış herhangi bir soruşturma bulunmakta mıdır?
  4. Bakanlığınızın sorumluluğunda olan eğitim kurumlarında, yapılan “bilgi yarışmalarına” hangi kriterlere göre izin verilmektedir? “Doğma” ile “bilginin yan yana olmayacağından hareketle, okullarda tarikat ve cemaatlerin bilgi yarışması adı altında laik eğitime karşı dini eğitimi uygulamaya çalışmasının farkında mısınız?

Sendika.Org