Oya Ersoy: “Bekçilerin zor ve silah kullanma yetkisi halkta korku ve endişe yaratacak”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy bekçilerin yetkilerini arttıran kanun teklifinin henüz yasalaşmamışken bile yurttaşlara yönelik saldırılar gerçekleşmesini Meclis gündemine taşıdı. Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a cevaplaması için soru önergesi verdi

Oya Ersoy: “Bekçilerin zor ve silah kullanma yetkisi halkta korku ve endişe yaratacak”

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi Meclis komisyonunda kabul edildi. Henüz genel kurul gündemine getirilmeyen yasa teklifi ilgili ise tartışmalar devam ediyor.

Bekçilere kimlik sorma, zor ve silah kullanma ve şüpheli durumlarda polis gelene kadar gözaltına alma yetkisi veren yasanın keyfi durumlar ortaya çıkaracağı ve temel hak ve özgürlükleri yok sayacağı öngörülüyor. Yasa teklifi henüz yasalaşmamışken bekçilerin vatandaşlara uyguladığı kötü muamele kimi zaman saldırı biçiminde ortaya çıkmaktadır.

Son günlerde İstanbul Fatih Kocamustafapaşa Mahallesi’nden bir vatandaşın park demirlerine kelepçelenmesi ve dakikalarca o şekilde bekletilmesi üzerine İstanbul Milletvekili Oya Ersoy mahalle bekçiliğini meclis gündemine taşıdı. Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a cevaplaması için soru önergesi verdi

“Meclisten geçmediği halde saldırılar başladı”

Çarşı ve Mahalle Bekçileri yasa teklifinin henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilmediği halde sokakta halka karşı saldırıların başladığını dile getiren Ersoy, vatandaşların güvenliğinin sağlanması için yetkilerinin arttırılması planlanan bekçilerin sosyal medyada yurttaşlara saldırdığı görüntülerin kaygı verici olduğu ifade etti.

Ersoy’un önergesinde, sosyal medyada paylaşılan videoda “Bileğimi kırdınız” diyen kişinin bekçiler tarafından park demirlerine kelepçelendiğine dikkat çekildi.

Ersoy, sosyal medyada yer alan bu görüntüler, geçmişte yaşanan benzer olaylar ve bekçilere verilmek istenen yetkilerle birlikte değerlendirildiğinde yaşanacak durumları endişe verici şeklinde değerlendirdi.

“Verilen yetkiler temel insan hakları ve yaşam hakkı için tehdit oluşturacak”

Ersoy sözlerine, “Yargı ve kolluk gücü içerisinde yer almadığı halde yetkileri arttırılan bekçilik yapısı, gerekli eğitimi almamış, insan hakları ve temel hak ve özgürlükler konusunda eğitilmemiş kişiler tarafından yapıldığında, yurttaşların ve özellikle kadınların başta yaşam hakkı olmak üzere hak ve özgürlükleri açısından tehdit oluşturacaktır” ifadeleriyle devam etti.

Ersoy Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

  • Yetkisi olmadığı halde, vatandaşın park demirlerine kelepçelendiği görüntülere ilişkin vatandaşa hukuksuz bir şekilde zor kullanan bekçiler hakkında yürütülen idari ve cezai bir soruşturma var mıdır?
  • İstanbul Emniyet Müdürlüğü “darp olmadığı” kanaatine nasıl varmıştır? Olayın faili bekçilerin ifadeleri üzerine mi böyle bir açıklama yapmıştır?
  • Bekçilerin vatandaşları durdurması için gerekli olan “makul sebebin” kriterleri nelerdir?
  • Vatandaşa kimlik sorma yetkisi olmadığı halde bekçiler tarafından uygulanan kötü muamele görüntülerde açıkça görülmektedir. Söz konusu kişilerin silah taşıma yetkisi olsaydı ne olurdu?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur