Osman Kavala yeniden tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan iş insanı Osman Kavala, nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı

Osman Kavala yeniden tutuklandı

Gezi Parkı Davası’nda beraatine ve tahliyesine karar verilen iş insanı ve Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Silivri Cezaevi’ndeki tahliyesinin ardından dün ak��am saatlerinde gözaltına alınan Osman Kavala’nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri sonrası Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Kavala, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi 8. sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti.

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 9 sanığın, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”, “mala zarar verme”, “nitelik yağma”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi”, “kasten yaralama”, “ağırlaştırılmış yaralama” ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet” suçlamalarında beraatlerine karar vermişti.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma gerekçesiyle Kavala cezaevinden çıkmadan gözaltı kararı verilmişti.

Sendika.Org