“NATO, Türkiye’nin olası İdlip operasyonuna askeri destek vermeyecek”

NATO’nun, Türkiye’nin İdlip’te bir askeri operasyon başlatması durumunda Ankara’ya askeri destek vermeyeceği iddia edildi

“NATO, Türkiye’nin olası İdlip operasyonuna askeri destek vermeyecek”

NATO’nun, Türkiye’nin İdlip’e yönelik bir askeri operasyon başlatması durumunda Ankara’ya askeri destek vermeyeceği iddia edildi.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre, Rus devlet haber ajansı TASS, NATO’dan bir diplomatik kaynağa dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin diğer üye ülkelerin siyasi desteğine sahip olduğunu ancak Ankara’nın çatışmaların giderek yoğunlaştığı İdlip’e yönelik olası bir askeri harekâtında NATO’dan herhangi bir askeri destek görmeyeceğini belirtti.

“NATO, İdlip’te 5. maddenin işletilmesini desteklemeyecek”

Diplomatik kaynağın, “NATO ülkeleri, şubat ayı başlarında İdlip’teki Türk askerlerinin trajik ölümü üzerine 5. maddenin işletilmesini desteklemeyecek” sözlerine yer verilen haberde ayrıca, 5. maddenin işletilmeyeceğinin Türkiye tarafında da çok iyi bilindiğini bu nedenle de Ankara’nın konuyla ilgili NATO istişarelerini başlatmaya çalışmadığı iddia edildi.

TASS, NATO üyesi ülkelerin korunması için müdahaleyi içeren 5. maddenin işletilmemesine ise Türk askerlerine yönelik saldırının “yabancı topraklarda ve tek taraflı bir askeri operasyon sırasında gerçekleşmesini” neden gösterdi.

NATO çağrıda bulunmuştu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçen hafta Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonunda, İdlip’te artan tansiyona ilişkin, “Rusya destekli Esad rejimine, masum insanların yaşamına mal olan tüm bu saldırıları durdurması” çağrısında bulunmuştu.

PENTAGON: “TÜRKİYE VE ABD ARASINDA İDLİP’E DAİR BİR ANLAŞMAYA VARILMADI”

Toplantıya katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise görüşmeler öncesinde yaptığı açıklamada İdlip için destek isteyerek, “NATO ülkeleri, NATO, Avrupa ve dünya, bu konuya daha yakından bakmalı ve ciddi, somut destek sağlamalıdır” demişti.

ABD VE NATO DESTEK VERMEYİNCE: AKAR’DAN “İDLİP’TE RADİKALLER DAHİL ATEŞKESE UYMAYANLARA KARŞI ZOR KULLANILACAK” AÇIKLAMASI

Sendika.Org