Moskova’da İdlip görüşmeleri sürerken: Ruslar, Halep kırsalında cihatçıların son kalesi Daret el-İzze’yi vurdu

Halep’in kuzeybatısındaki yerleşim yerlerini alarak Halep-Zehra yolunu açan Suriye ordusu ve müttefikleri, Rus savaş uçaklarının desteğiyle Daret el-İzze’ye ilerliyor. Öte yandan Suriye ordusunun Şeyh Akil bölgesini kontrol altına almasıyla Akil Dağı’ndaki TSK gözlem noktası da kuşatma altında kalmış oldu

Moskova’da İdlip görüşmeleri sürerken: Ruslar, Halep kırsalında cihatçıların son kalesi Daret el-İzze’yi vurdu

İdlip’te tırmanan gerilime ilişkin Türkiye ile Rusya heyetleri arasında bugün (17 Şubat) Moskova’da görüşmeler yapılırken, Rus savaş uçaklarının desteğiyle Suriye ordusunun Halep kırsalındaki ilerleyişi de sürüyor.

Rus savaş uçakları, Halep vilayetinin kuzeybatı kırsalında, Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) ve müttefiklerinin kontrolündeki bölgeleri hedef alan çok sayıda hava saldırısı gerçekleştirdi.

Suriye hükümetine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar, Rusya Hava Kuvvetleri’nin Halep vilayetinde cihatçıların son kalesi olan Daret el-İzze kasabasının çevresini hedef aldığını bildirdi.

HTŞ, geçtiğimiz yıl ocak ayında AKP destekli cihatçı gruplarla çatışmış ve Daret el-İzze’yi ele geçirmişti.

Harita: Liveuamap

Suriye ordusu ve müttefikleri ise kasabaya yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunuyor. Daret el-İzze’nin alınması durumunda Afrin-İdlip bağlantısı büyük ölçüde kesilecek.

Uzun yıllardır cihatçıların elinde olan Anadan, Biyanun, Heyyan, Hureytan ve Kefer Hamra’yı alarak Halep-Zehra yolunu açan Suriye ordusu, Halep kırsalındaki ilerleyişini sürdürerek Kubtan el-Cebel ve Şeyh Akil bölgelerini de kontrol altına aldı.

SURİYE ORDUSU HALEP’İN BATISINI BÜTÜNÜYLE KONTROL ALTINA ALDI

Şeyh Akil bölgesinin alınmasıyla, kasabanın güneyinde yer alan Akil Dağı’ndaki TSK’nin 3 nolu gözlem noktası da kuşatma altında kalmış oldu. Böylece kuşatma altındaki TSK gözlem noktalarının sayısı 7’ye yükselmiş oldu.

TSK’nin Anadan (Tel Tamura), Morek, Suran, Tel Tukan, El-Ays ve Raşidin’deki gözlem noktaları ile Maar Hattat, Serakib, 46. Alay ve Zerbe’deki geçici mevzilenme bölgeleri Suriye ordusunun kuşatması altında bulunuyor.

RUSYA’DAN “İDLİP’TE KUŞATILAN TSK GÖZLEM NOKTALARI” AÇIKLAMASI: BUNLAR NELERİ GÖZLÜYOR?

Suriye’nin kuzeybatısındaki son durumu gösteren 17 Şubat tarihli harita. Mor renkle gösterilenler, Suriye ordusunun 25 Aralık 2019’dan bugüne kadar kontrol altına aldığı yerler. [Harita: southfront.org]

Sendika.Org