MEB’in, solculara “şeytan” diyen kitabı önermesi Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sezai Karakoç’a ait Diriliş Neslinin Amentüsü adlı kitabın okullarda dağıtılmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu

MEB’in, solculara “şeytan” diyen kitabı önermesi Meclis gündeminde

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “kitap okuma alışkanlığı kazandırmak” için başlatılan proje kapsamında Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından imzalanan protokol gereği Sezai Karakoç’a ait Diriliş Neslinin Amentüsü adlı kitabın okullarda dağıtılmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

Oya Ersoy, kitabın içeriğiyle ilgili, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda dağıtılan ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ kitabı tamamen sol düşünceye, değerlere ve solcu olan herkese düşmanlık üzerinden, öğrencileri sağ ideolojiye taraf etmek amacıyla yazılmıştır” ifadelerini kullandı.

Ersoy, Diriliş yayınlarından çıkan kitabın 13.sayfasında yer alan, “Solcular gerek başkalarını sömürmeleriyle gerek insanların muhtaç oldukları gerçek barışı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yıkmakla toplumların çürümesine, insanların red ve isyanın pençesine düşmelerine sebep olurlar. Kin ve öç tohumunu ekerler. Silahları propagandadır. Ne kadınlara ne yaşlılara ne yoksullara ne öksüzlere acırlar. Gözlerine kan bürümüştür” ifadelerinin altını çizerek “Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak niyetinde olmayıp, tamamen ayrıştırıcı, düşmanca, yalan ve düzmece ifadelerden ibaret olup sol düşünceye, değerlere ve solcu olan herkese düşmanlık üzerinden öğrencileri sağ ideolojiye taraf etmek amacıyla yazılmıştır” dedi.

Hem Anayasa hem de laik ve bilimsel eğitime aykırıdır!

Ersoy açıklamalarının devamında, “Ülkemizde eğitim-öğretim sorumluluğunu yerine getirmesi gereken Milli Eğitim Bakanlığının, çocuklara sol ideoloji ve kültüre sahip olan kişilere karşı öfke ve kin beslemeyi öğreten bu kitapların okullarda bir protokol kapsamında dağıtılmasına izin vermesi laik ve bilimsel eğitime aykırı olup anayasa hükümlerini de açıkça ihlal etmektedir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda Yaşar Kemal’in kitaplarını dağıtsın!

Son olarak Ersoy şunları söyledi, “Çocukların okuma alışkanlığının geliştirilmesi hedefleniyorsa; ulusal ve uluslararası düzeyde 50’ye yakın ödülü olan edebiyatçımız Yaşar Kemal’in kitapları okullarda dağıtılabilir.