Marmaray’a da zam geldi: “İlk yedi durak 3,5 liraya çıktı”

UKOME tarafından metro, metrobüs ve İETT ücretlerine yapılan yüzde 35'lik zammın ardından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık AŞ (TCDD) de Marmaray geçişleri için yüzde 35 oranında zam yapıldığını duyurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın işlettiği Marmaray, İstanbulkart aktarma sistemine dahil edildi

Marmaray’a da zam geldi: “İlk yedi durak 3,5 liraya çıktı”

Marmaray geçiş ücretlerine gece yarısından itibaren olmak üzere zam yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından metro, metrobüs ve İETT ücretlerine yapılan yüzde 35’lik zammın ardından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık AŞ (TCDD) de Marmaray geçişleri için yüzde 35 oranında zam yapıldığını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı olan Marmaray’a yapılan zam sonrası bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Marmaray’a yüzde 35 oranında zam haberleri üzerine, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. İstanbul’da şehir içi toplu ulaşım ücret tarifeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı başkanlığında toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararları doğrultusunda yürütülmektedir” denildi.

Zamlı tarife ise şöyle oldu:

  • 1-7 durak: 3,5 TL
  • 8-14 durak: 4,5 TL
  • 15-21 durak: 5,2 TL
  • 22-28 durak: 6 TL
  • 29-35 durak: 7 TL
  • 36-43 durak: 7,75 TL

TCDD: “Bizim herhangi bir yetkimiz yok”

TCDD zammı kendilerinin değil İBB’nin yaptığını belirterek, “UKOME kararı gereğince Marmaray’da geçiş üvretleri artırıldı. Bu konuda TCDD’nin herhangi bir yetkisi yoktur. UKOME kararı uygulandı. TCDD sadece işletmeyi yapıyor” açıklamasında bulundu.

İBB’den yapılan açıklamada UKOME’nin bugün uygulamaya konulan kararıyla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın işlettiği Marmaray, İstanbulkart aktarma sistemine dahil edildi. Böylece bir toplu ulaşım aracının ardından Marmaray’a binen tam biletli yurttaşlar 7,75 lira yerine 3,5 lira; öğrenciler 3,5 lira yerine 1,7 lira ödeyecek.

İlgili haberler:

Sendika.Org