Lavrov: “Türkiye, İdlip’teki yükümlülükleri yerine getiremedi”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,Türkiye’nin İdlip’te bazı temel yükümlülükleri yerine getirmediğini söyledi. Lavrov ayrıca, Türkiye’nin İdlip’e asker gönderdiğine dair bilgiler geldiğini, Rus ordusunun durumu takip ettiğini de ifade etti

Lavrov: “Türkiye, İdlip’teki yükümlülükleri yerine getiremedi”

İdlip’te Türkiye ile Suriye arasındaki gerilim tırmanırken, Rusya’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin İdlip’te bazı temel yükümlülükleri yerine getirmediğini söyledi.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, Rusya’nın resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta’ya demeç veren Dışişleri Bakanı Lavrov, “İdlip gerilimi azaltma bölgesine Türk birliklerinin konuşlandırıldığına ve Türk ordusu ile Suriye ordusu arasında çatışmaların başladığına dair bilgiler geliyor. Rus askerleri, durumu izliyor” dedi.

İDLİP SONRASI TSK’DEN BOMBARDIMAN: HEM SURİYE ORDUSU HEM DE YPG-QSD KONTROLÜNDEKİ BÖLGELER VURULDU

“Türk tarafının tehditleri üzücü”

Lavrov, Türk askerlerinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Rusya Genelkurmay Başkanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türk birlikleri, uyarıda bulunmadan İdlip gerilimi azaltma bölgesindeki bazı noktalara doğru ilerledi. Bu nedenle Suriye ordusuna bu konuda bilgi veremedik. Atımlar yapıldı ve Türk tarafı cevabi önlemler alınacağı tehdidinde bulunuyor. Bu son derece üzücü. 2018 ve 2019 yıllarında yapılan Soçi mutabakatlarına uyulması için çağrıda bulunuyoruz.

AKP BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERDİ: İDLİP’TE 7 ASKER VE BİR SİVİL PERSONEL YAŞAMINI YİTİRDİ

“Türkiye yükümlülüklerini yerine getiremedi”

Rus bakan, Türkiye’nin İdlip’deki sorunların çözülmesine yönelik “bazı temel yükümlülükleri” yerine getiremediğini belirttiğini konuşmasında şunları kaydetti:

Maalesef şu aşamada Türk tarafı, İdlip’deki sorunu kökünden çözebilecek bazı temel yükümlülükleri yerine getiremedi. Birincisi, Türklerle işbirliği yapan ve siyasi süreç kapsamında hükümetle diyaloğa hazır olan silahlı muhalefeti Heyet-i Tahrir’uş Şam adını alan Nusra Cephesi teröristlerinden ayıramadı. Bu iki örgüt de BM Güvenlik Konseyi’nin terör örgütleri listesinde ve bu nedenle İdlip’te yerleri yok.

KREMLİN: “TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İDLİP’TEKİ HAREKETLİLİĞİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Lavrov, ikinci neden olarak gerilimi azaltma bölgesi içinde 10-20 kilometrelik silahsızlandırılmış hat kurulmamasını gösterdi.

Türk partnerlere bu konuda hatırlatmada bulunduklarını söyleyen Lavrov, Rusya ve Türkiye liderlerinin aldığı kararların tüm maddelerinin uygulanması için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Çavuşoğlu: “Astana ve Soçi süreçleri yara almaya başladı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov’la dün gerçekleştirdiği görüşmeye dair bugün (4 Şubat) yaptığı açıklamada, “Astana ve Soçi süreçleri son zamanlarda tamamen ortadan kalkmadı ama yara almaya ve önemini kaybetmeye başladı” dedi.

Çavuşoğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Son günlerde İdlip’te ciddi bir gerginlik oldu. Dün de 8 şehidimiz var. Rejimin saldırganlığı, arsızlığı artıyor. Bunu dengelemek, durdurmak için yine bugüne kadar olduğu gibi, Astana ve Soçi sürecinde olduğu gibi özellikle komşumuz Rusya ile bu çatışmaları durdurmak için çaba sarf ediyoruz. Bu amaçla da dün (Rusya Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptım.

Burada tabii ki Rusya’ya da önemli görevler düşüyor. Bir an önce kalıcı bir ateşkes ve anayasa komisyonu ile beraber de siyasi sürece ivme kazandırmak istiyoruz. Ama bize yönelik saldırıları da tolere etmemiz mümkün değil. Karşılığını verdik, bundan sonra da karşılığını vereceğiz.

ERDOĞAN’DAN “İDLİP MİSİLLEMESİ” AÇIKLAMASI: RUS TARAFINA BÜTÜN KOORDİNATLARI VERDİK

Tabii ki karşılığını verdik. Çok fazla zayiat verdiler. Bundan sonra da bunun karşılığını vereceğiz ve burada durmayacağız. Rejimin bu saldırganlığını bir an önce durdurmak gerekiyor. Dün Lavrov’a verdiğim mesaj da bu. Acilen birlikte bir şeyler yapmamız gerekiyor. Astana ve Soçi süreçleri son zamanlarda tamamen ortadan kalkmadı ama yara almaya ve önemini kaybetmeye başladı.

Her zaman bilgilendirme yapılıyor. Dün Lavrov’un kendisi de söyledi. Bir taraftan kendi askerleri bizim askerlerimizin bildirimde bulunmadığını iddia ettiğini söylerken, diğer taraftan sahada askerlerin ve istihbaratlarımızın adeta online şeklinde temas halinde olduğunu kendisi de söylüyor. Dolayısıyla böyle bir bildirimde bulunmamak mümkün değil

Burada ‘rejimi biz tam kontrol edemiyoruz, durduramıyoruz’ bahanelerini de doğru bulmuyoruz. Bu diyaloğumuzun amacı da Rusya ile beraber tekrar sükûneti sağlamak. Ama rejimin de dizginlenmesi gerekiyor. Rejim, siyasi çözüme değil, askeri çözüme inanıyor.

Sendika.Org