Kremlin: “İdlip’te Soçi yükümlülükleri yerine getiriliyor, Suriye ordusu terörle mücadele ediyor”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlip’te Soçi Mutabakatı uyarınca üstlenilen yükümlülüklerin yerine getirildiğini belirterek “Suriye ordusu kendi topraklarında teröre karşı mücadele yürütüyor” dedi

Kremlin: “İdlip’te Soçi yükümlülükleri yerine getiriliyor, Suriye ordusu terörle mücadele ediyor”

Saray-AKP iktidarının İdlip müdahalesi sonrası Rusya’dan uyarı tonu yüksek açıklamalar gelmeye devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,  Rusya’nın İdlip’teki durumu bir çatışma olarak değil, “Suriye ordusunun kendi topraklarında yürüttüğü terörle mücadele” olarak gördüğünü ifade etti.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, “Burada bir çatışma söz konusu değil, Soçi mutabakatı ve tarafların bu belgeye istinaden üstlendikleri yükümlülükler yerine getiriliyor. Ayrıca burada her şeyden önce Suriye ordusunun kendi topraklarında yürüttüğü terörle mücadele söz konusu” dedi.

Ankara ile Washington’un İdlip’le ilgili temaslarını ve Moskova’nın İdlip’teki duruma müdahalenin ne gibi sonuçlar beklediğini yorumlayan Peskov, “Henüz ABD’nin doğrudan müdahale bulunduğunu söyleyemeyiz” yanıtını verdi.

İlgili haberler:

Sendika.Org