KESK İstanbul: “Hukuksuzluk norm haline getirildi”

Kadıköy’de işe iade taleplerini bir kez daha yineleyen KESK İstanbul Şubeler Platformu, hükümetin Türkiye’de son yıllarda hukuksuzluğu norm haline getirdiğini belirtti

KESK İstanbul: “Hukuksuzluk norm haline getirildi”

KESK İstanbul Şubeler Platformu, KHK ile işten atılan emekçilerin işlerine geri iadesi talebiyle Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya DİSK ve çok sayıda KESK üyesinin yanı sıra çeşitli kurum temsilcisi ve yurttaş destek verdi.

“KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartı açılırken, emekçiler sık sık “AKP’nin memuru olmayacağız, karanlığına teslim olamayacağız” ve “KHK’lar gidecek biz kalacağız” sloganları attı.

Platform adına açıklamayı SES Şişli Şube Başkanı Abuzer Aslan yaptı.

“Hukuksuzluğu norm haline getirmişlerdir”

Yayımlanan 36 KHK ile toplamda 160 bin gözaltının, 70 binden fazla tutuklamanın, devlet kurumlarından ise 136 bin 49 kişinin ihraç edildiğini hatırlatan Aslan, aynı dönemde OHAL uygulamaları ile 3 bin 46 kurum ve kuruluşun kapatıldığını, çalışmalarına son verildiğini dile getirdi.

“Konfederasyonumuz direnmekten vazgeçmedi”

12 Eylül 1980 darbesinin olduğu dönemlerde bile konfederasyonlarının direnmekten vazgeçmediğini ifade eden Aslan, “Son üç yılda Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımız üyelerinden 4 bin 283’ünün OHAL KHK’leriyle ve 487’si Yüksek Disiplin Kurulları kararlarıyla olmak üzere 4 bin 770 KESK’linin çalışma hakkın gasp edilerek ihraç edilmişlerdir. OHAL Komisyonu kararıyla 439 arkadaşımız görevlerine iade edilirken bin 106’sının başvurusu ret edilmiştir. Halen 2 bin 744 dolayında üyemiz ise başvurularının ele alınmasını beklemektedir” diye belirtti.

“Gazetecilerin sesi olmaya devam edeceğiz”

İhraç edilen arkadaşlarının tekrar görevlerine dönünceye kadar iş, ekmek ve onur mücadelelerin taviz vermeyeceklerini belirten Aslan, Türkiye’de basın kurumları ve gazetecilerin baskılara maruz bırakıldığını söyleyerek, “Katledilen, tutuklanan gazetecilerin sesi olmaya devam edeceğiz. Erdemli kalmak adına katledilen ve tutuklanan tüm gazeteciler onurludurlar. Bizler onların sesi olamaya devam edeceğiz” dedi.

Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun haber yaptıkları için tutuklandığını vurgulayan Aslan şöyle devam etti:

Artık gazeteciliği suç unsuru gibi gösteren bir iktidar var. Vergi kaçırma ve vergide kaçınma dersi verenler ise genel müdür olarak makamlarında oturuyorlar.

Açıklama atılan sloganlarla son buldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı