İntiharlara dikkat çekmek isteyen gençlik örgütlerinin eylemine polis saldırdı: “Açlık serbest, slogan yasak!”

Son dönemlerde geçim sıkıntısı nedeniyle meydana gelen intihar olaylarına ilişkin gençlik örgütlerinin gerçekleştirdiği eyleme polis saldırdı. Boğa Heykeli'ne yürümek isteyen gençlere Halitağa Caddesi’nde saldıran polis 9 kişiyi gözaltına aldı

İntiharlara dikkat çekmek isteyen gençlik örgütlerinin eylemine polis saldırdı: “Açlık serbest, slogan yasak!”

Gençlik örgütleri İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi öğrencisi Hakan Taşdemir ve yaşanan diğer intiharlar olaylarını Kadıköy Boğa Heykeli’ne yürüyüş yaparak protesto etmek istedi.

“Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” yazılı pankartla Yel Değirmeni Sokağı’nda yürüyüşe başlayan gençlerin önü Halitağa Cadddesi’nde barikat kuran polis tarafından kesildi.

Üniversiteliler, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İntihar değil bu bir cinayet”, “İnsanca onurlu yaşayacağız” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla barikat önündeki beklerken, bir eylemci şunları söyledi:

“Öğrencilerin karşısına polis yığınak yapıyor, bu düşmanlık kime? Öğrenciler intihar etmeyecek, daha iyi yarınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizler yan yana geleceğiz, tek başımıza kurtulamayacağımızı biliyoruz. Bu barbarlığa karşı bu mücadeleyi de göğüsleyeceğiz. Sorunlar her gün daha fazla geleceksizlik yaratıyor. Yarını yaratacak gençler biziz, yarın için yürüyeceğiz. Arkadaşlarımızın hayatlarını sonlandırmasını istemiyorsak, geleceksizliği ortadan kaldırmak zorundayız. Bugün karşımızda duran barikat, sorunların ta kendisidir!”

“Açlık serbest, slogan yasak”

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Alev Özkiraz da alkış, slogan ve ıslık çalmanın polis tarafından istenmediğine dikkat çekerek “Yoksulluk ve açlık serbest. Bu bir irade savaşına dönüştüyse biz sabaha kadar böyle bekleriz, siz de beklersiniz” dedi.

Polis bir süre sonra saldırıya geçerek 9 öğrenciyi darp edip göz altına alındı. Bir gece gözaltında tutulan üniversiteliler bu sabah (22 Şubat) Kartal Adliyesi’ne sevk edildi. Burada ifadeleri alınan 9 kişi serbest bırakıldı.

Sendika.Org