İnşaat-İş üyesi işçiler direnişlerinin 6. gününde kazandı

Eday taşeron firmasının altında çalışan Teknopark işçileri, 2 aylık ücretleri verilmeden işten çıkarılmalarına karşı direniş başlattılar. Patronun oyalamalarına karşı kararlı direnişlerini sürdüren işçiler 6. günde tüm ödemelerini aldılar

İnşaat-İş üyesi işçiler direnişlerinin 6. gününde kazandı

Taşeron firma Eday’ın işçisi olarak Teknopark şantiyesinde çalışan İnşaat-İş üyesi işçiler, 2 aylık ücretleri ve diğer hakları ödenmeden çıkışlarının verilmesi üzerine direnişe geçtiler. 6 gün süren ve şantiye önünde devam eden direniş bugün işçilerin tüm alacaklarının ödenmesi üzerine kazanımla sonlandırıldı.

Kazanım sonrası açıklama yayımlayan İnşaat-İş Sendikası yaşanan süreci şöyle anlattı:

Direnişe başlamamızın hemen sonrasında Teknopark yönetimi ana firma ve taşeron firmayla görüşüp, ödemeleri yaptıracağını belirterek, direnişi sonlandırmamızı istemişti. İnşaat patronlarının işçi hakkı yemekteki pervasızlıkları ve keyfiliklerini bilen sendikamız ve üyelerimiz “tüm haklarımız ödeninceye kadar direneceğiz” diyerek devam etti. Bu süreçte beklediğimiz gibi işçilerin alacaklarından doğrudan sorumlu olan ana firma Naif, küstahça ödeme yapmayacağını belirtti. Tüm inşaat patronları gibi o da inşaat işçisinin iradesini hiçe sayarak, “bir süre sonra nasılsa vazgeçerler” beklentisine girdi.

İşçilerin Teknopark yönetiminin alacaklardan sorumlu olduğunu belirtip direnişlerinde taviz vermeyeceklerini açıklaması üzerine, yönetim 6. gün sonunda işçilerin tüm alacaklarını yatırdı.

Sendika.Org