İki deniz arasında kanal olmaz: “İki deniz arasında yaşam var”

Yaşam savunucuları Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu'nun çağrısıyla, İstanbul Arnavutköy'e bağlı Sazlıbosna köyü ile Şamlar köyü arasında yürüyüş gerçekleştirdi. 11 kilometrelik yürüyüş boyunca projenin geçtiği güzergahta yürüyen yaşam savunucuları, "Kanal İstanbul"un sebep olacağı tahribatı anlattı

İki deniz arasında kanal olmaz: “İki deniz arasında yaşam var”

Yaşam savunucuları Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun çağrısıyla, İstanbul Arnavutköy’e bağlı Sazlıbosna köyü ile Şamlar köyü arasında yürüyüş gerçekleştirdi. “İki deniz arasında yaşam var” çağrısıyla yapılan yürüyüşte 11 kilometre sürerken, yaşam savunucuları kanalın geçtiği güzergah üzerinde oluşacak ekolojik yıkıma dikkat çekti.

Yürüyüşten önce Sazlıbosna Meydanı’nda toplanan yaşam savunucuları burada bir forum düzenledi. Forumda İstanbul’u savunmanın hayatiliğine dikkat çekilerek, “Buradaki tahribat sadece suyun azalması değil, buradaki tahribat bütün sosyal dokunun kaybolması anlamına geliyor” denildi.

Bir başka yaşam savunucusu ise şunları kaydetti:

On bin tane kamyon gördüm. 60-70 senelerinde baraj yapılması için su ölçerlerdi. Müteahhitler geldi. O zaman dedi ki birisi ‘Eğer siz bu köyün altından geçen suyu bilseniz bir dakika oturmazsınız burada’. O kadar büyük bir nehir geçiyormuş bu köyün altından. Herhalde Tuna Nehri olması lazım. Ne kadar derinden geçiyor bilmiyoruz. Biz karşıyız yani böyle olmasını istemiyoruz. Tabi ki ‘Dediğimiz dedik’ diyorlar. Dilekçelerimizi veriyoruz, gidiyoruz bakanlığa… Ama bir sonuç çıkmıyor. Dikkate alan yok.

Köy meydanından, “Ya Kanal Ya İstanbul, katıl durduralım” pankartıyla yürüyüşe geçen kitle, sık sık “İki deniz arasında yaşam var” sloganı attı.

Bir yaşam savunucusu, Sazlıdere Barajı’nın yanından geçildiği sırada “Yürüyüşümüzün beşinci kilometresindeyiz. Bu İstanbul’un su ihtiyacını sağlayan 4 barajdan biri olan Sazlıdere Barajı ve bu bölgeyi yok etmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

4 saate yakın süren yürüyüş, Şamlar köyünde sonlandırıldı.

Sendika.Org