İdlip’te tehlikeli gerilimin 2. günü: Kremlin “saldırılar son bulsun” dedi, cihatçılar Suriye helikopteri düşürdü

TSK destekli cihatçı grupların, İdlip’te Suriye ordusunun kontrolündeki bölgelere yönelik saldırıları sürüyor. Kremlin’den “Bölgedeki Rus ve Suriye güçlerine yönelik terörist saldırılar sona bulmalı” çıkışı gelirken, cihatçılar Suriye ordusuna ait bir helikopter düşürdü

İdlip’te tehlikeli gerilimin 2. günü: Kremlin “saldırılar son bulsun” dedi, cihatçılar Suriye helikopteri düşürdü

TSK ve beraberindeki cihatçı grupların dün (10 Şubat) İdlip’te Suriye ordusu kontrolündeki bölgelere yönelik operasyonuyla tırmanan gerilim sürüyor.

Ankara’da Türk ve Rus heyetleri arasında dün gerçekleşen İdlip görüşmelerinden bir sonuç çıkmazken, Kremlin’den bugün (11 Şubat) yapılan açıklamada “Bölgedeki Rus ve Suriye güçlerine yönelik terörist saldırılar sona bulmalı” denildi.

TSK destekli cihatçı grupların, Halep-Lazkiye (M4) ve Halep-Şam (M5) otoyollarının kesişiminde yer aldığı için stratejik öneme sahip olan Serakib kenti ve çevresine yönelik saldırıları ise sürüyor.

İdlip’teki tehlikeli gerilimin 2. gününde yaşananları dakika dakika aktarıyoruz:

18.00 | Pompeo: “NATO müttefikimizin yanındayız”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Twitter hesabından İdlip’te gelişmelere dair paylaşımda bulundu:

Dün İdlip’te öldürülen askerlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Esad rejiminin ve Rusya’nın devam eden saldırıları durmalı. Jim Jeffrey’i bu istikrarsızlaştırıcı saldırıya yanıt vermek için atılacak adımları koordine etmek üzere Ankara’ya gönderdim. NATO müttefikimizin yanındayız.

17.00 | TSK noktasına hava saldırısı düzenlendi iddiası

Muhaliflere yakın kaynaklar, İdlip’in güneydoğusundaki Kaminas köyü yakınlarında bulunan TSK noktasına hava saldırısı düzenlendiğini öne sürdü.

Saldırının hem Suriye hem de Rusya savaş uçakları tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin ayrı ayrı raporlar var.

TSK ve beraberindeki cihatçılar dün Kaminas köyünde görüntülenmişti. [Fotoğraf: Omar Haj Kadour/AFP]

16.30 | MSB’nin alındığını duyurduğu köye HTŞ saldırdı 

Milli Savunma Bakanlığı’nın “Rejim unsurları çıktı” dediği köye, Türkiye’nin “terörist” saydığı grup saldırdı.

HTŞ’nin haber ajansı İba, örgüte bağlı militanların Neyrab köyüne yönelik saldır��sı öncesinden fotoğraflar paylaştı.

15.30 | Sputnik Arapça: Suriye ordusu Neyrabı geri aldı

Rus haber ajansı Sputnik’in Arapça servisi, Suriye ordusunun takviye kuvvetlerle Neyrab için harekete geçtiğini ve TSK destekli militanlarla yaşanan şiddetli çatışmaların ardından köyü yeniden kontrol altına aldığını bildirdi.

15.05 | ABD’den İdlip için ateşkes çağrısı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Ankara ziyareti öncesi Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Derhal ateşkes ilan edilmesi ve insani yardım kuruluşlarının kesintisiz bombardımanlardan kaçan yüz binlerce insanın acılarını hafifletmek amacıyla çatışmalardan etkilenen bölgelere tam erişiminin sağlanması çağrısında bulunuyoruz” denildi.

15.00 | İdlip’e hava saldırıları

“Halep Medya Merkezi”nin aktardığına göre, Suriye savaş uçaklarının İdlip’teki sanayi bölgesine yönelik hava saldırılarında en az 12 kişi yaşamını yitirdi, 30’dan fazla kişi de yaralandı.

14.35 | Etarib’de dün ne oldu?

Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) ve diğer cihatçı gruplara yakın kaynaklar, dün (10 Şubat) gece saatlerinde “kimliği belirlenemeyen” savaş uçaklarının Etarib’de 46. Alay bölgesindeki TSK mevzilerini vurduğunu öne sürdü.

Bu iddialar teyit edilmese de Rusya çizgisinde yayın yapan ve sahadaki gelişmeleri yakından takip eden analiz ve istihbarat sitesi South Front, bölgede hedef alınan konvoyda hem Türk askerlerinin hem de cihatçıların bulunduğunu, Türk askerlerinden yaralanan olmadığını yazdı.

İDLİP’TEKİ TSK BİRLİKLERİ “KİMLİĞİ BELİRLENEMEYEN” SAVAŞ UÇAKLARININ HEDEFİNDE

Arşiv

14.30 | Erdoğan: Saldırıların bedelini çok ama çok ağır ödeyecekler

Tayyip Erdoğan, İdlip’te 5 askerin yaşamını yitirdiği ve 5 askerin de yaralandığı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada “Gerekli karşı cevapları en üst düzeyde Suriye tarafına verdik. Ciddi manada orada, özellikle de İdlip’te misliyle belalarını buldular ama yetmez, daha devam edecek. Çünkü bunlar bizim Mehmetlerimize saldırdıkça bedelini çok ama çok ağır ödeyecekler ve bu adımları da yarın kamuoyu ile paylaşacağım” ifadelerini kullandı.

Dün yapılan üst düzey toplantıyı hatırlatan Erdoğan, sözlerinin devamında yarınki (12 Şubat) grup toplantısında Suriye meselesini ve bundan sonra atılacak adımları paylaşacaklarını söyledi.

14.10 | MSB, Suriye ordusunun Neyrab’dan çekildiğini duyurdu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye ordusunun Neyrab köyünden çekildiği ve bir Suriye helikopterinin düştüğü yönünde paylaşım yaptı.

Suriye ordusu yanlısı kaynaklar da Neyrab köyüne yönelik saldırıda TSK’nin cihatçılara topçu desteği verdiğini öne sürdü.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen “Halep Medya Merkezi” ise Suriye ordusunun Neyrab’ı geri almak için harekete geçtiğini ve köyde çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Suriye ordusunun çekildiği belirtilen Neyrab köyünün haritadaki konumu. [Harita: Liveuamap]

13.30 | AKP’nin çağrısı sonrası NATO’dan İdlip açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de yarın (12 Şubat) başlayacak iki günlük Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada İdlip’e ilişkin konuştu.

İdlip’teki durum son derece endişe verici” diyen Stoltenberg, sözlerinin devamında “Esad rejimi ve Rusya’ya çağrıda bulunuyorum. Çünkü Moskova, rejimin saldırılarına destek oluyor. İdlip’teki saldırılar derhal durdurulmalı” şeklinde konuştu.

Stoltenberg’in açıklaması, AKP’nin NATO’ya yaptığı çağrı sonrası geldi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, dün yaptığı açıklamada “NATO’nun doğası gereği Türkiye ile dayanışma göstermesi gerekir. ‘Türkiye şu kadar saldırıya uğruyor, güney sınırlarımızı koruyor, mültecileri barındırarak çok büyük iş yapıyor’ açıklamalarını sık sık duyuyoruz” demişti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de bu çağrının ardından “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız, Esad rejiminin uluslararası toplum nezdinde normalleştirilmesine karşı çıkmayı sürdüreceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

13.00 | İdlipte vurulan Suriye helikopterine ilişkin görüntüler

Serakib’in kuzeybatısındaki Neyrab köyüne yönelik cihatçı saldırıları sırasında bir Suriye helikopteri düşürüldü.

Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait Mil Mi-17 tipi helikopterin, Kaminas köyü yakınlarına düştüğü belirtiliyor. Fransız haber ajansı AFP, TSK ve beraberindeki cihatçıların, dünkü operasyon öncesi bu köyde beklediğine ilişkin fotoğraflar servis etmişti.

Suriye ordusu yanlısı hesaplar, helikopterin TSK tarafından düşürüldüğünü öne sürerken, bazı kaynaklar da cihatçıların omuzdan fırlatılan karadan havaya füze (MANPADS) ile vurularak düşürdüğünü kaydetti.

Öte yandan Suriye helikopterinin vurulduğu anları kaydeden bir kişinin “Türk kardeşlerimiz tarafından düşürüldü” dediği görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

12.50 | Kremlin’den Türkiye’ye İdlip uyarısı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlip’teki durumdan endişe duyduklarını belirterek, “İdlip’teki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan teröristlerin uzun süredir oldukça rahat hareket etmelerinden duyduğumuz endişeyi saklamadık. En önemlisi de, bu gruplar rahat davranmakla kalmıyor, Suriyelilere ve Rus tesislerine yönelik saldırılar ve saldırganlık eylemleri düzenliyor” dedi.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, Peskov, bu durumu düzeltme sorumluluğunun Türk tarafına ait olduğunu kaydederek “Bu hususa Soçi anlaşmalarında yer verildi. Biz, herhangi bir değerlendirme yapmıyoruz, imzalanan belgede yer alan metne dikkat çekiyoruz. Burada herhangi bir değerlendirmeye veya yoruma yer yok” diye konuştu.

12.45 | Cihatçılar, Suriye helikopterini vurdu

Step Haber Ajansı, Suriye ordusuna ait bir helikopterin Neyrab köyü üzerinde düşürüldüğünü öne sürdü.

M4 otoyolunun üzerinde bulunan Neyrab, Serakib kentinin kuzeybatısında yer alıyor.

12.30 | Suriye ordusu, M5 otoyolunda kontrolü sağladı

Suriye ordusu ve müttefikleri, stratejik öneme sahip Halep-Şam (M5) otoyolu üzerinde tam kontrol sağladı.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, M5 otoyolunun 2012’den bu yana ilk kez Suriye ordusunun kontrolünde olduğunu kaydetti.

Suriye ordusu bugün Raşidin-4, Ebu Şalim, Vadi Şuha, Vadi el-Kebir ve Han Tuman silolarını alarak M5 otoyolunun Halep bölümünde de kontrolü sağlamış oldu. [Harita: Liveuamap]

10 ŞUBAT | TSK, CİHATÇILARLA BİRLİKTE SURİYE ORDUSUNA OPERASYON BAŞLATTI

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep-Şam (M5) ve Halep-Lazkiye (M4) otoyollarını açmaya yönelik operasyonu sonrası, TSK ile beraberindeki cihatçı grupların İdlip’te karşı operasyon başlattığı bildirildi.

TSK’nin topçu desteğiyle cihatçı grupların M4 ve M5 otoyollarının keşiminde yer aldığı için stratejik öneme sahip olan Serakib kenti ve çevresine operasyon başlattığı belirtiliyor.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen kaynakların duyurduğu bu gelişmeye dair henüz resmi bir açıklama gelmezken, Suriye ordusu yanlısı hesaplar da TSK’nin, Serakib’in kuzeybatısındaki Neyrab köyünü vurduğunu kaydetti.

Öte yandan bu gelişmenin, Ankara’da Türk ve Rus heyetleri arasında İdlip’teki duruma ilişkin görüşmelerle eşzamanlı yaşanması dikkat çekiyor.

TSK destekli cihatçı gruplar, M4 otoyolu üzerindeki Neyrab köyüne (kırmızı noktayla gösterilen) saldırırken, hedefin Serakib kenti olduğu belirtiliyor. [Harita: Liveuamap]

23.15 | Rusya: Hmeymim’e yönelik İHA saldırısı püskürtüldü

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Yuriy Borenkov, Lazkiye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne yönelik bir insansız hava aracı saldırısını püskürttüklerini açıkladı

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Borenkov yaptığı açıklamada, “9 Şubat akşamı, hava karardığında, Rus hava üssü Hmeymim’in hava savunması, militanlar tarafından kontrol edilen İdlip gerilimi azaltma bölgesinden silahlı insansız hava araçlarıyla yapılan iki saldırıyı tespit etti ve püskürttü” ifadelerini kullandı.

22.35 | Etarib’de TSK konvoyu hedef alındı iddiası

Muhaliflere yakın kaynaklar, Halep’in batı kırsalındaki Etarib’de TSK konvoyunun Suriye ya da Rus savaş uçakları tarafından hedef alındığını öne sürüyor. Bazı kaynaklar ise bölgeye top atışları gerçekleştirildiğini kaydetti.

Step Haber Ajansı’nın aktardığına göre, Etarib’deki Suriye bombardımanı sonucu TSK konvoyundaki bazı askerlerin yaralandığını ve araçların hasar gördü.

Gazeteci Ragıp Soylu ise Etarib’de TSK konvoyunun vurulduğu iddiasının yalanlandığını kaydetti.

Harita: Liveuamap

22.15 | “HTŞ, Serakib’e saldırı başlattı”

Şam’ın Fethi Cephesi öncülüğündeki cihatçı çatı örgütü Heyet-i Tahrir’uş Şam’ın (HTŞ), Suriye ordusu kontrolündeki Serakib kentine saldırı başlattığı öne sürüldü.

HTŞ’nin haber ajansı İba’nın aktardığına göre, örgütün “Asaib el-Hamra” birimine bağlı militanlar Serakib’e yönelik saldırısı sonrası kentte çatışmalar yaşanıyor.

Öte yandan muhaliflere yakın kaynaklar, TSK’nin sağladığı öne sürülen ve üzerinde HTŞ bayrağı olan bir zırhlı aracın fotoğrafını sosyal medyada paylaştı.

Fotoğraf: @humamisa

20.00 | MSB, 101 Suriye askerinin öldürüldüğünü öne sürdü

Milli Savunma Bakanlığı, İdlip’te Suriye ordusunun karşı saldırısı sonucu 5 askerin yaşamını yitirip, 5 askerin de yaralandığı olaya ilişkin yazılı açıklama yaptı:

İdlib bölgesine takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından yapılan son saldırılar sonrası angajman kuralları ve meşru müdafaa çerçevesinde anında misliyle mukabele edilmiştir. Şu ana kadar bölgede tespit edilen 115 rejim hedefi derhal ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan edinilen ilk bilgilere göre 101 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği, 3 tank ve 2 top/havan mevziinin tahrip edildiği, ayrıca 1 helikopterin isabet aldığı öğrenilmiştir. Belirlenen hedeflere meşru müdafaa kapsamında atışlar devam etmektedir.

Ancak saha kaynakları ne TSK’nin karşı saldırısını ne de verdiği sayıları doğruluyor. Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye’nin İdlip’teki saldırılarında 101 Suriye askerinin öldürüldüğü yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğunu bildirdi.

17.30 | İran’da “arabuluculuğa hazırız” mesajı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İdlip’te Türkiye ile Suriye arasındaki tırmanan gerilime ilişkin yaptığı açıklamada, taraflara “sorunların çözümü için” arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını duyurdu.

Zarif, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İran, kardeş komşular Türkiye ve Suriye arasındaki diyaloğa yardım etmeye hazır olduğunu doğruluyor. Gerilimin tırmanması sadece teröristlerin ve destekçilerinin çıkarlarına hizmet ediyor” dedi.

16.55 | Cihatçılardan Hmeymim yakınlarına roket saldırıları

Lazkiye kırsalındaki cihatçı gruplar, Kırdaha kasabasına roket saldırıları gerçekleştirdi. Rus hava üssü Hmeymim, bu kasabaya yaklaşık 18 km mesafede bulunuyor.

İlerleyen saatlerde, AKP destekli cihatçı gruplardan Ahrar’uş Şarkiyye, saldırıya ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.

16.05 | “TSK, İdlip’te varlığını sürdürmeye devam edecek”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İdlip’te 5 askerin yaşamını yitirdiği olay sonrası Twitter’dan yaptığı açıklamada “Mehmetçiğimiz bölgede varlığını sürdürmeye ve uluslararası hukuku hiçe sayanlara gerekli cevabı vermeye devam edecektir” dedi.

15.50 | Ruslar, TSK noktasını görüntüledi

İdlip’te Türkiye ile Suriye arasındaki gerilim tırmanırken, Rus medyası da Suriye ordusu kuşatması altında bulunan Serakib yakınlarındaki TSK noktasının görüntülerini yayımladı.

15.40 | MSB, 5 askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Teftenaz’daki TSK birliklerine yönelik saldırıyı doğruladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “İdlip’te çatışmaları önlemek, hudut güvenliğimizi sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemek maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız yaralanmıştır” denildi.

Açıklamanın devamında, Suriye ordusuna karşılık verildiği belirtilerek “hedefleri tahrip edildiği” kaydedildi.

Öte yandan saldırının ardından Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

ERDOĞAN “ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK” DEMİŞTİ: SURİYE’NİN KARŞI SALDIRISINDA 5 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

15.00 | Suriye ordusu M5’in batısına geçti

TSK’nin İdlip’e yaptığı yüzlerce araçlık yığınağa ve çatışmaya rağmen Suriye ordusu Rusya’nın desteğiyle cihatçılar karşısındaki ilerleyişini sürdürüyor.

Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının destek verdiği operasyonlarda M5 otoyolunun batısına geçip stratejik önem taşıyan Kefer Halep’i kontrol altına aldı.

TSK YIĞINAĞINA RAĞMEN SURİYE ORDUSU HIZLI İLERLEYİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Harita: Muraselon

14.35 | TSK birliklerinin bulunduğu Teftenaz’a hava saldırısı

Muhaliflere yakın kaynaklar, TSK birliklerinin konuşlandığı Teftenaz Hava Üssü yakınlarına hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi. Bu bölgede konuşlu TSK topçuları, Suriye ordusu mevzilerini vurmuştu.

Suriye ordusu tarafından vurulduğu belirtilen Teftenaz Hava Üssü’nün (kırmızıyla yuvarlak içinde) haritadaki konumu. TSK birlikleri, birkaç gün önce bu bölgeye konuşlanmıştı. [Harita: Liveuamap]

Hava saldırısının Suriye ordusu tarafından gerçekleştirildiği, 3 Türk askerinin yaşamını yitirdiği ve bir topun imha edildiği öne sürülüyor.

Muhaliflere yakın kaynaklar ayrıca, Teftenaz’a yönelik saldırıda yaralanan askerleri gösterdiği öne sürülen bir fotoğraf paylaştı.

13.45 | Rus jetleri, TSK F-16’larına engelleme yaptı iddiası

Al-Masdar, Çinli yayın organı SOHU’ya dayandırdığı haberinde, Suriye’nin kuzeyinde Rus Su-35 savaş uçağının TSK’ye ait iki F-16’ya engelleme yaptığını öne sürdü.

13.30 | “Operasyon, Ankara’daki görüşmelerin sonuna kadar durduruldu”

Suriyeli muhaliflere yakın haber ajansı Step’in aktardığına göre, Türkiye’nin emriyle, Ankara’da Türk ve Rus heyetleri arasındaki İdlip görüşmelerinin sonuna kadar operasyon durduruldu.

Step ayrıca, TSK ve beraberindeki cihatçıların başlattığı operasyonun adının “Barışa Destek” olduğunu öne sürdü.

13.15 | TSK ve beraberindeki militanlar Kaminas köyünde

Fransız haber ajansı AFP, Türk askerleri ve “Suriye Milli Ordusu”na bağlı militanların, Neyrab köyüne 3, Serakib’e 10 km mesafedeki Kaminas köyünde beklediğini gösteren fotoğraflar paylaştı.

TSK ve beraberindeki cihatçıların beklediği belirtilen Kaminas köyünün haritadaki konumu. Harita: Liveuamap]

13.00 | “TSK, El-Kaide bağlantılı militanların Serakib saldırısına katıldı”

Suriye ordusu yanlısı kaynaklar da TSK ve beraberindeki cihatçı grupların Serakib ve çevresine yönelik operasyon başlattığını bildirdi.

Suriye hükümetine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar, “Cihatçılar, Serakib’i Suriye ordusundan geri almak için geniş çaplı saldırı başlattı” başlıklı haberinde, cihatçı grupların henüz bir ilerleme kaydedemediğini ancak Halep’in güney kırsalında Suriye ordusu mevzilerine yoğun topçu saldırıları gerçekleştirildiğini kaydetti.

Rus ordusunun izlediği stratejiye paralel bir yayın çizgisine sahip South Front ise haberi,“Türk birlikleri, El-Kaide bağlantılı militanların Serakib saldırısına katıldı” başlığıyla duyurdu.

12.05 | TSK, Suriye mevzilerini vuruyor

Teftenaz yakınlarında konuşlanan TSK birliklerinin, Suriye ordusunun kontrolündeki bölgeleri vurduğu belirtiliyor. Suriye ordusu yanlısı hesaplar da bu gelişmeyi doğruladı.

Öte yandan TSK’yle birlikte hareket eden militanlar, Suriye ordusunun kontrolündeki bölgelere yönelik operasyon öncesi görüntüleri sosyal medyada paylaşıyor.

12.05 | TSK destekli cihatçılar operasyon başlattı

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen “Halab Today TV”, Türk topçularının desteğiyle cihatçı grupların İdlip kırsalındaki Serakib ekseninde operasyon başlattığını duyurdu.

12.00 | Ankara’da İdlip görüşmesi

Türk ve Rus heyetleri, İdlip’teki duruma ilişkin geçen hafta sonu yaptıkları görüşmeden sonra bugün bir kez daha Dışişleri Bakanlığı’nda görüşüyor.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Görüşmede, geçen hafta sonunda olduğu gibi Türk tarafından Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT’ten bir heyetin yer alacağı öğrenildi.

Rusya tarafından ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sergey Verşinin ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Aleksandr Lavrentyev başkanlığında, Rusya askeri ve istihbarat temsilcilerinden oluşan bir heyet görüşmeye katılıyor.

TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar, bu görüşmeyle eşzamanlı olarak İdlip’te operasyona başladı. 

11.00 | Afrin kent merkezinde bombalı araç saldırısı

Milli Savunma Bakanlığı, Afrin şehir merkezinde bomba yüklü bir kamyonla gerçekleştirilen saldırı sonucu en az 8 kişinin yaşamını yitirdiğini, 7 kişinin de yaralandığını duyurdu.

AFRİN’DE BARIŞ DA YOK GÜVENLİK DE: BOMBALI ARAÇ SALDIRISINDA ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI

10.50 | “İdlip, Türkiye’nin başına her an yeni bir bela açabilir”

Gece saatlerinde TSK’nin İdlip’te cihatçılarla birlikte Suriye ordusuna karşı yeni bir çatışma başlatmaya hazırlandığı yönünde iddialar sosyal medyaya düşerken, MHP Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu’ndan dikkat çekici bir çıkış geldi:

Sendika.Org