İdlip sonrası TSK’den bombardıman: Hem Suriye ordusu hem de YPG-QSD kontrolündeki bölgeler vuruldu

İdlip’te Suriye ile Türkiye arasındaki gerilim tırmanırken, TSK’nin Suriye ordusu kontrolündeki bölgelerin yanı sıra YPG-QSD bölgelerini de vurduğu bildirildi. Rusya ve Suriye’nin İdlip ve çevresine yönelik yoğun bombardımanı da sürüyor

İdlip sonrası TSK’den bombardıman: Hem Suriye ordusu hem de YPG-QSD kontrolündeki bölgeler vuruldu

İdlip’te en az 5 Türk askeri ve bir sivil personelin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası Suriye ile Türkiye arasındaki gerilim tırmanıyor.

AKP BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERDİ: İDLİP’TE 5 ASKER VE BİR SİVİL PERSONEL YAŞAMINI YİTİRDİ

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye ordusunun Halep, Hama, İdlip ve Lazkiye kırsalındaki mevzilerinin hedef alındığını bildirdi.

Gözlemevi’ne göre, TSK bombardımanı sonucu İdlip’te 8, Lazkiye’nin kuzey kırsalında 3, Hama’nın kuzey kırsalında 2 olmak üzere toplam 13 Suriye askeri yaşamını yitirdi.

Daha önce Tayyip Erdoğan, saat 06.15 itibariyle Suriye ordusuna ait 46 hedefe 122 Fırtına obüsü, 100 havan mühimmatıyla atış yapıldığını duyurmuştu.

ERDOĞAN RUSYA’YA “İDLİP’TE MUHATABIMIZ DEĞİLSİNİZ” DEDİ, SURİYE’YE SAVAŞ İLAN ETTİ

TSK’nin roket ve topçu saldırılarının bir kısmını Morek, Suran, Tel Tukan ve Meydan Gazel’deki gözlem noktalarından gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Suriye ordusunun kuşatması altında ya da yakın menzilinde bulunan bu gözlem noktalarından gerçekleştirilen saldırılarla bölgedeki askerlerin hayatları riske at��lmış oldu.

YPG-QSD bölgeleri de hedef alındı

TSK’nin Suriye ordusunun yanı sıra YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) kontrolündeki bölgeleri de hedef aldığı bildirildi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı, TSK’nin Afrin kırsalı, Tel Rıfat ve çevresi (Şehba bölgesi) ile Fırat’ın doğusundaki Ayn İsa’ya yoğun bombardıman gerçekleştirdiğini kaydetti.

ANHA, Şehba bölgesi üzerinde TSK’ye ait insansız hava araçlarının da keşif yaptığını belirtti.

Akar ve TSK komuta kademesi sınır hattında

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla Karargâh’ta yapılan kısa durum değerlendirmesinin ardından Suriye sınırına gitti.

Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya yaptığı ziyaret kapsamındaki heyette yer alan Akar, İdlip’teki saldırının ardından heyetten ayrılarak Ankara’ya dönmüştü.

Rusya ve Suriye’nin bombardımanı sürüyor

TSK’yle tırmanan gerilime rağmen İdlip vilayetinin kuzey ve güney kırsalı ile Halep’in batı ve güney kırsalına yönelik Suriye-Rusya bombardımanı sürüyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus ve Suriye uçaklarının sabahın erken saatlerinden bu yana 220’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi.

KREMLİN: “TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İDLİP’TEKİ HAREKETLİLİĞİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Gözlemevi ayrıca, dün (2 Şubat) sabahının saatlerinden bugüne bölgede yaşanan şiddetli çatışmalarda Suriye ordusu ve beraberindeki milis güçlerin en az 26, cihatçı grupların ise en az 47 kayıp verdiğini kaydetti.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA da İdlip’in güneydoğu kırsalında operasyonunu sürdüren Suriye ordusu ve müttefiklerinin, Cubas ve San köylerini kontrol altına aldıktan sonra Serakib ekseninde ilerleyişini sürdürdüğünü bildirdi.

Serakib’in batısında ilerleyişini sürdüren Suriye ordusu, gece saatlerinde hedef aldığı TSK noktalarına ulaştı. [Harita: Liveuamap]

Suriye ordusu M4 otoyolunu kesti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Suriye ordusunun Serakib’in batısında ilerlediğini ve Halep-Lazkiye (M4) otoyoluna 1 km mesafede olduğunu bildirdi.

Suriye ordusu ve müttefiklerini Neyrab köyünü de kontrol altına aldı ve böylece M4 otoyolunu kesmiş oldu.

Suriye ordusu Neyrab köyünü alarak M4 otoyolunu kesti. [Harita: Liveuamap]

Sendika.Org