HDP’li Toğrul’dan Saray’a “ÖSO” soruları: Libya’ya gönderilenlere TC vatandaşlığı sözü mü verildi?

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Suriye ve Libya’da savaşan “ÖSO” mensuplarıyla ilgili bir dizi soru yöneltti

HDP’li Toğrul’dan Saray’a “ÖSO” soruları: Libya’ya gönderilenlere TC vatandaşlığı sözü mü verildi?

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Özgür Suriye Ordusu”nu (ÖSO) Meclis gündemine taşıdı.

Türkiye’nin, Suriye’de devam eden savaşta birçok defa cihatçı/selefi örgütlere yapmış olduğu lojistik ve siyasi destek ile gündeme geldiğini belirten Toğrul, AKP iktidarı tarafından en son “Suriye Milli Ordusu” çatısı altında toplanan “ÖSO” militanlarının Türkiye üzerinden Libya’ya geçtiğinin kamuoyuna yansıdığını söyledi.

Libya’ya gönderilen “ÖSO” militanlarının sosyal medyada paylaştıkları görüntülerin tartışma yarattığını da hatırlatan Toğrul, “Libya’ya gönderilen cihatçılar konusu tartışılırken 500 ÖSO mensubu önce TC vatandaşı ardından TSK personeli yapıldığı da basına yansımıştı. Cihatçı/Selefi ÖSO mensuplarının sadece Libya savaşı sırasında değil savaştan önce de cihatçıların ailelerine vatandaşlık verildiği bilinmektedir” dedi.

Toğrul sözlerinin devamında, konuya ilişkin basında çıkan haberleri hatırlatarak şunları kaydetti:

Ortadoğu üzerine birçok çalışması bulunan Carnegie Vakfı uluslararası ilişkiler uzmanı Frederic Wehrey, savaşmak için Libya’ya giden ÖSO mensuplarıyla görüşerek bir haber hazırladı. The New York Review of Books’ta yer alan habere göre Ahmed isimli bir Suriyeli milis subay, ‘Ben Türk ordusuna aitim. Hepimizin İstanbul’da ve Gaziantep’te evi var’ şeklinde ifadelerde bulunuyor. Haberin devamında, Türkiye’nin Suriyeli milislere 2 bin dolar maaş verdiği ve Türk vatandaşlığı vaat ettiği iddia ediliyor. The Guardian’a konuşan bir başka ÖSO mensubu ise; Suriye’de 450-550 TL maaş verilen çetelerin Libya’da 2 bin dolar (11 bin 800 TL) kazanacağını, savaşçıların altı aylık iş sözleşmesini Türk ordusuyla değil Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle imzaladıklarını, Türkiye’nin ise tüm savaşçılara Türk vatandaşlığı vadettiğini söylüyor. Gazeteye konuşan ÖSO mensupları, yaralanan çetelerin hastane masraflarını Türkiye’nin üstlendiğini, Libya’da ölen çetelerin cenazelerinin Suriye’ye gönderilmesinden de Türkiye’nin sorumlu olduğunu öne sürüyorlar.

Saray’a 10 soru

HDP’li Toğrul, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Türkiye üzerinden Libya’ya geçen ÖSO mensubu sayısı kaçtır? Türkiye üzerinden Libya’ya ÖSO mensubu geçişine devam edilecek midir?
  2. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Libya’da operasyonlarda yer alacağı belirtilen bu kişilere, harekâtta yer almaları karşılığında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı sözü verilmiş midir?
  3. Kamuoyunda iddia edildiği gibi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş midir?  Bu iddia doğru ise kaç ÖSO mensubu ve ailesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir?
  4. ÖSO’yu yönlendirme, eğitme, programlama işini ve ÖSO mensuplarından kimin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınacağına SADAT’ın karar verdiği doğru mudur?
  5. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı verilen ÖSO mensuplarından kaçı TSK personeli olarak çalışmaktadır? TSK’nın resmi personeli yapılan ÖSO mensupları rütbelerine göre ne kadar maaş almaktalar?
  6. ÖSO mensuplarının veya ailelerinin ikamesi için konut kiralanmış ya da satın alınmış mıdır? Şayet bu imkânlardan herhangi birisi sağlandıysa kaç adet konut sağlanmış ve bunun güncel rakamlarla devlet hazinesine olan maliyeti kaç TL’dir?
  7. ÖSO mensuplarının İstanbul ve Gaziantep’te kaç tane evi vardır? İstanbul ve Gaziantep’te evi bulunan ÖSO mensuplarının evleri hangi bölgelerdedir?
  8. Türkiye’nin maaş verdiği ÖSO mensubu sayısı kaçtır? Maaş verilen ÖSO mensuplarına ne kadar maaş veriliyor? Verilen maaş TL olarak mı yoksa döviz cinsinden mi verilmektedir?
  9. Türkiye’nin Suriye’de yaşayanlara 450-500 TL, Libya’da savaşan ÖSO mensuplarına ise 2000 dolar maaş verdiği doğru mudur? Türkiye ordusuyla hiçbir ilişkisi bulunmayan ÖSO çetelerine verilen maaşlar hangi yasal düzenlemeye göre veriliyor?
  10. Yaralanan ÖSO çetelerinin hastane masraflarının ve ölen çetelerin cenazelerinin Suriye’ye gönderilmesinden Türkiye’nin sorumlu olduğu doğru mudur? Suriye’de yararlanan ÖSO çetelerinden kaçının tedavisi Gaziantep’te yapılmıştır?

Sendika.Org