HDP delegesi belediye otobüsüyle kaçırıldı, ajanlık teklif edildi

HDP Üst Kurul Delegesi Saim Serin, evinin civarında bindiği EGO otobüsünün güzergah değiştirdiğini ve durduğu yerde kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce karşılandığını ve “sohbet” adı altında ajanlık dayatıldığını söyledi

HDP delegesi belediye otobüsüyle kaçırıldı, ajanlık teklif edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Keçiören İlçe eski yöneticisi ve partinin Üst Kurul Delesi Saim Serin, Ankara’da 9 Şubat saat 11.00 gibi evinin bulunduğu Ovacık semtinden bindiği 286 numaralı Büyükşehir Belediyesi’ne ait EGO otobüsünün güzergah değiştirdiğini ve durduğu yerde polislerin kendisini karşıladığını söyledi. 2018 yılında cezaevinden çıktıktan sonra sürekli polis baskısıyla karşı karşıya kaldığını ifade eden Serin, bu kez polisler tarafından “sohbet” adı altında ajanlık dayatıldığını kaydetti.

HDP ile ilgili sorular soruldu

Serin, şunları anlatı: “Otobüs Kızılay’a gelmesi gerekirken, Beşevler’e gitti. Otobüs şoförü burası son durak diyerek inmemi istedi. Bende ‘herhalde yanlış arabaya bindim’ diye düşünerek indim. Numarayı kontrol ettim, yanlış binmemiştim. Otobüsün üzerinde 286 yazıyordu. Tam o esnada kendilerini polis olarak tanıtan iki kişi yanıma yaklaştı ve benimle sohbet etmek istediklerini söylediler. Ben kendileriyle konuşmak istemediğimi söylememe rağmen zorla bir kafeye götürdüler. Kafede bana HDP ile ilgili sorular sordular. ‘Sen HDP yöneticilerinden kimi tanıyorsun’, ‘kim ne ile uğraşıyorlar’, ‘şimdi niye yöneticilik yapmıyorsun’ ve ‘niye HDP üyesisin’ gibi onlarca soru sordular.

“Korsanvari bir şekilde kaçırıldım”

Polislere, “Beni yanlış yere getirdiniz, kafeye değil emniyete götürüp orada sorgulayın” dediğini aktaran Serin, “Belediye otobüsünü korsanvari şekilde kaçırdıklarını da söyleyince inkar ettiler. Bana telefon numarası verdiler ve ne zaman istersen kendilerini arayabileceğimi söylediler. Son olarak kalkmadan önce bana ‘çocukların okul okuyor yaşları küçük, her türlü yardımcı oluruz’ dediler” diye konuştu.

“Bu konular bizi aşar”

Yaşadığı olaydan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne (ABB) ve Elektrik, Gaz, Otobüs İşletmeleri (EGO) Genel Müdürlüğü’ne gittiğini anlatan Serin, “286 Numaralı otobüsün güzergah değiştirerek beni Beşevlere götürdüğünü belirttim. Görevliler bana ‘otobüs oradan geçmez. Ovacık ile Kızılay arasında gidip gelir’ dediler. Kendilerinden otobüsün güzergah değiştirdiğine dair tutanak talep ettim ama veremeyeceklerini söylediler. Çünkü iddialarına göre otobüs güzergah değiştirmemişti” dedi. Yetkililerle görüşmek istediğini ancak kimsenin yardımcı olmadığını belirten Serin, görüştüklerini kişilerin “Bu konular bizi aşar” dediğini kaydetti.

Serin, “HDP’ye yasa dışı bir parti uygulaması yapılıyor. Meclis’te olan bir parti. Yasa dışı olan kendileri. Bu olayın peşini bırakmayacağım” dedi.

İHD’ye başvurdu

Konuyla ilgili İHD’ye başvurduğunu dile getiren Serin, “EGO hakkında ve kendilerini polis olarak tanıtan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Benim başıma geldi başka insanların başına gelmesin. İçişleri Bakanı’na sesleniyorum yasal bir parti olan HDP’nin üyelerini kaçırarak, ajanlık teklif ederek sorunları çözemezsiniz” diye belirtti.

En az 61 kişiye ajanlık dayatması

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2019 yılına dair kaçırma, zorla ifade alma ve ajanlaştırma gibi vakalara dair hazırladığı rapora göre, yıl içinde en az 61 kişiye ajanlık dayatıldı. Raporda, “Başvurulara bakıldığında, genelde öğrencilere, siyasi parti üyelerine, basın emekçilerine ve hapishanede görüşçü olan aile üyelerine karşı bu baskı yöntemlerinin uygulandığını görmekteyiz” ifadeleri yer almıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı