Halkevleri, İstanbul’da ulaşıma yapılan zamların geri çekilmesi talebiyle sokağa çıkıyor

Halkevleri, İstanbul'da toplu taşımaya yapılan zamların geri çekilmesi talebiyle 19.00'da Mecidiyeköy Metrobüs Durağı'nda buluşma çağrısı yaptı

Halkevleri, İstanbul’da ulaşıma yapılan zamların geri çekilmesi talebiyle sokağa çıkıyor

Halkevleri, İstanbul’da toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 35’lik zamma karşı sokağa çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ulaşım maliyetlerinin nasıl sübvanse edileceğine yönelik çalışmalar yapmaya ve halka ulaşımı parasız bir hak olarak sunmaya çağıran Halkevleri, zamların geri çekilmesi talebiyle bu akşam 19.00’da Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda buluşma çağrısı yaptı.

Halkevleri, İBB’nin AKP yönetiminde olduğu dönemde de ulaşım zamlarına karşı hem sokak eylemleri hem de dava süreçleri ile etkili kampanyalar yürütmüş, özellikle 2009-2010 döneminde metrobüs zamlarına karşı kitlesel turnikeden atlama eylemleri ile dikkat çekmiş ve metrobüs zamlarını geri çektirmişti.

Zamma UKOME toplantısında karar verildi

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB), özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs tarifelerinde en kısa mesafe ücreti 2,60 TL’den 3,50 TL’ye yükseltildiğini duyurmuştu. İSTESOB kararın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleşen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alındığını belirtmişti.

Üç yıldır toplu taşıma ücretlerine zam yapılmayan İstanbul’da bilet ücret tarifelerine yapılan zammın oranı yüzde 35 oldu.

Sendika.Org