Halep’in batı kırsalında Suriye helikopteri düşürüldü

Suriye ordusu ve müttefiklerinin operasyonlarını sürdürdüğü Halep’in batı kırsalında, Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir helikopterin düşürüldüğü bildirildi

Halep’in batı kırsalında Suriye helikopteri düşürüldü

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber ajansı “El-Muharrar”, Halep’in batı kırsalında Suriye ordusuna ait bir helikopterin düşürüldüğü bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Halep’in batı kırsalında şiddetlenen çatışmalar devam ederken, Halep kent merkezi yakınlarından havalanan bir helikopter “muhalif” grupların cephe hatlarına yöneldi.

AA ayrıca, cephe hatlarından geçişi sırasında Kubtan el-Cebel mevkiinde açılan ateşle helikopterin isabet aldığını öne sürdü.

Kubtan el-Cebel’in yakınlarındaki Akil Dağı’nda TSK’nin 3 nolu gözlem noktası bulunuyor.

Kırmızıyla yuvarlak içinde gösterilen yer Kubtan el-Cebel. Mavi noktayla gösterilen yer ise Akil Dağı’ndaki TSK gözlem noktası. [Harita: Liveuamap]

Helikopteri TSK düşürdü iddiası

Öte yandan RT Arapça da düşürülen Suriye helikopterinin, Daret el-İzze yakınlarındaki TSK gözlem noktasından atılan füze ile vurulduğunu öne sürdü.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR) helikopterin TSK tarafından düşürüldüğünü kaydetti ve helikopterin mürettebatının öldürüldüğünü bildirdi.

TSK destekli cihatçılar, Halep’in batı kırsalında düşürülen Suriye helikopterinin enkazı önünde.

Helikopterde bulunan 3 Suriye askerine ilişkin bilgiler de sosyal medyada paylaşıldı. Yüzbaşı Tarık Ali’nin kimliğinin gösterildiği fotoğrafta, yerdeki naaşın başından vurulmuş olduğu görülüyor.

Dört günde düşürülen ikinci helikopter

11 Şubat’ta da Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait Mil Mi-17 tipi helikopter, İdlip’in güneyindeki Kaminas köyü yakınlarında omuzdan fırlatılan karadan havaya füzeyle vurularak düşürülmüştü. Suriye helikopteri, TSK birliklerinin konuşlandığı binadan ateşlenen füzeyle vurulmuştu.

Düşürülen helikopterde bulunan iki Suriyeli pilot ölmüş, pilotlardan birinin cesedinin cihatçılar tarafından motosiklete bağlanarak sürüklendiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

SURİYE HELİKOPTERİNİ DÜŞÜREN FÜZE, TSK BİRLİKLERİNİN KONUŞLANDIĞI BİNADAN ATEŞLENDİ

Sendika.Org