Habibe ve Fatma kardeşlerin katili hakkında savcı “kasten öldürmeden” ceza istedi

İzmir’de eski eşi Habibe Çevik ve Fatma Akta’yı öldüren Göksel Sağlam’ın yargılandığı davada savcı mütalaasını verdi. Savcılık katil zanlısı Göksel Sağlam’ın kasten öldürme, tehdit ve ruhsatsız silah taşıma suçlamalarıyla, iyi hal ve tahrik indirimi uygulanmadan cezalandırılmasını istedi

Habibe ve Fatma kardeşlerin katili hakkında savcı “kasten öldürmeden” ceza istedi

Haziran ayında eski eşi tarafından öldürülen Habibe Çevik ve kız kardeşi Fatma Akta’nın katil zanlısı Göksel Sağlam’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşması Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi Karşıyaka Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

19 Haziran Çarşamba günü Çiğli Köyiçi Mahallesi’nde  iki kız kardeş Habibe Çevik ve kız kardeşi Fatma Akta, Habibe’nin boşandığı eşi Göksel Sağlam tarafından katledildi. Bugün Habibe ve Fatma kız kardeşlerin davasının 3.duruşması görülecek. Habibe ve Fatma’nın adalet çığlığını biz kadınlar olarak haykırmaya devam ediyoruz.

Davanın ilk gününden beri Sağlam’ın bu cinayeti planlayarak öldürdüğünü ancak iddianamenin bu yönde hazırlanmadığını, Fatma’nın boşanmak üzere olduğu Adem Akta’nın da cinayete yardım ettiğini haykırıyoruz. Mahkeme ilk duruşma da Adem’in telefon kayıtlarının incelenmesini,  2.duruşmada Sağlam’ın planlayarak öldürme suçundan ek ifadesini istedi. Cinayet tarihinde cezaevinde olması gereken Göksel Sağlam’a Habibe’nin adresini vererek izinli çıkmasın sağlayan cezaevi yönetimi hakkında herhangi bir işlem yapıldı mı?

Ceren Damar’ın, Şule Çet’in faillerine hiçbir indirim uygulanmadan en üst cezayı aldıran, Bedri Gencer’i üniversitesinde hoca olarak istemeyen ve kazanan kadınların dayanışması ile buradayız.   Meksika’da 25 yaşındaki Escamilla isimli bir kadın bir erkek tarafından işkence edilerek öldürüldü. Cinayeti ülke genelinde protesto eden kadınlar eyaletin en yüksek yargı kurumu olan yüksek mahkemeyi ateşe verdi. Biz kadınlar dünyanın her yerinde gerçek adaleti istiyor, yaşamlarımızı savunuyoruz. Kadınlar olarak biliyoruz ki yaşamlarımızdan başka kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı.

“Annemi tehdit etti”

Katil zanlısı Göksel Sağlam daha önceki ifadelerinde eski eşi Habibe Çevik’i tehdit etmediğini iddia etmişti. Bugün yapılan duruşmada Sağlam ve Çevik’in çocukları tanık olarak dinlendi. İfadesinde babasının savunmasını yalanlayan U.S, cinayet öncesinde babasının “Annenizi geldiğinde öldüreceğim” diyerek yanından uzaklaştırdığını belirtti.

Cezaevinin ihmali

Sanık Sağlam cinayet öncesinde, Habibe Çevik’in kendisi hakkında aldığı koruma kararına uymadığı ve verilen para cezasını da ödemediği gerekçesiyle Menemen Açık Cezaevi’nde bulunuyordu. Cezaevinden izinli çıkarken Habibe Çevik’in adresini vermesi ile cezaevi yönetiminin de ihmali olduğu ifade edilse de bu konuyla ilgili herhangi bir işlem yapılmadı.

Savunmalarında çoğu kez Habibe Çevik’in o dönemde yaşadığı Denizli’de bulunan kadın sığınma evinden İzmir’e geldiğini bilmediğini, yalnızca para bulmak için dışarı çıktığını ifade eden Sağlam, eski eşi ile tesadüfen karşılaştıklarını iddia etmişti.

Ancak savcı Sağlam’ın “İzmir’e geldiğinden haberim yoktu” savunmasına karışın, mütalaasında “Habibe Çevik’in İzmir’e geldiğini öğrendikten sonra” ifadelerine yer verdi.

Kasten öldürme, tehdit, ruhsatsız silah bulundurma

Savcılık mütalaasının devamında, eski eşi Habibe Çevik’i ve kız kardeşi Fatma Akta’yı öldüren Sağlam hakkında “kasten öldürme” suçlamasından ceza verilmesini istedi. Sağlam’ın maktullerin öldüğünden emin olmak için birden fazla kez ateş ettiğini ifade eden savcı, iyi hal ve tahrik indirimi talep etmeyerek üst raddeden ceza talep etti. Ayrıca Sağlam’ın Çevik ve Akta kardeşlerin annesi Hatice Çevik’ yönelik silahla tehdit ve ruhsatsız silah bulundurma suçlarından da cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme karar duruşması için 12 Mart 14.00 tarihine ertelendi.

Koruma altında darp ve cinayet: İzmirli kadınlar öldürülen kız kardeşlerin davasına çağırıyor

Dayanışma kazanım getirdi: Habibe ve Fatma kardeşlerin katil zanlısı tasarlayarak öldürmekten yargılanacak

Sendika.Org