Filistin’de İsrail işgal güçlerine molotoflu yanıt

Filistinliler, ABD’nin açıkladığı “Yüzyılın Anlaşması”na yönelik protestolara saldıran İsrail işgal güçlerine molotof kokteyliyle yanıt verdi

Filistin’de İsrail işgal güçlerine molotoflu yanıt

Filistin halkının, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı “Yüzyılın Anlaşması”na yönelik protestoları sürüyor.

İsrail işgal güçlerinin El-Halil kentinde devam eden protestolara yönelik saldırısına, Filistinliler molotof kokteyliyle yanıt verdi.

2 Şubat’taki protestolar sırasında bir İsrail askeri molotof kokteyliyle vuruldu.

Fotoğraf: @PalinfoAr

El-Halil’deki protestolar dün de (3 Şubat) devam etti. İsrail işgal güçlerinin plastik mermi ve gaz bombalarıyla Filistinlilere saldırdığı eylemde, atılan molotof kokteyli bir İsrail sınır polisine isabet etti.

Filistin haber ajansı Şehab’ın yayımladığı görüntülerde, molotof kokteyliyle vurulan İsrail sınır polisinin kıyafetlerinin yandığı ve kendi çabalarıyla ateşi söndürdüğü görülüyor.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelendirdiği planı 28 Ocak’ta İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’yla birlikte açıkladı.

TRUMP’TAN BÜYÜK PROVOKASYON: “KUDÜS, İSRAİL’İN BÖLÜNMEZ BAŞKENTİ OLACAK”

“Ortadoğu Barış Planı” adlı bu plan, Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim birimlerinin kalıcı hale getirilerek İsrail tarafından ilhak edilmesini, Kudüs’ün “İsrail’in bölünmez başkenti” olmasını öngörüyor ve milyonlarca Filistinli mültecinin geri dönüş hakkını yok sayıyor.

Trump bu planla Filistinlilere de kuşatılmış, savunmasız ve işbirlikçi Körfez monarşilerine bağımlı bir “devlet” teklif ediyor.

BDS TÜRKİYE: “YÜZYILIN ANLAŞMASI”NIN GİDECEĞİ YER ÇÖP TENEKESİDİR!

Sendika.Org