Ersoy sordu, Bakan Turhan yanıtlamadı: Köprüler ve tünel için Hazine’den şirketlere ne kadar ödeme yapıldı?

Oya Ersoy’un, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile Avrasya Tüneli için garanti edilen araç geçiş sayısının sağlanmaması durumunda şirketlere ne kadar ödeme yapıldığı sorusuna bakanlık yanıt vermedi

Ersoy sordu, Bakan Turhan yanıtlamadı: Köprüler ve tünel için Hazine’den şirketlere ne kadar ödeme yapıldı?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile Avrasya Tüneli için garanti edilen araç geçiş sayısının sağlanmaması durumunda şirketlere ne kadar ödeme yapıldığına ilişkin soruyu yanıtlamadı.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, 7 Ocak’ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından cevaplandırılması istemiyle iki köprü ve tünel için Hazine’den 2019 yılında ne kadar ödeme yapıldığını sormuştu.

Zarar, vatandaşın cebinden ödendi

Ersoy’un soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Strateji Geliştirme Başkanlığı, yıllık araç geçiş sayılarını verirken şirketlere kamu bütçesinden ne kadar ödendiği sorusunu yanıtlamadı.

Vatandaşın geçmediği köprünün bedelini ödediğini belirten Ersoy, “Bu bütçede ‘Ekonomik ve Mali Amaçlı Transferler’ kapsamında Hazine tarafından ‘karşılıksız’ olarak firmalara ödenmiştir” dedi.

Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

Yap-İşlet-Devret modeli ile inşaat firmalarına para kazandırmak amacı ile yapılan bu köprülerden, geçiş ücretlerinin fahiş fiyatları olması nedeni ile zaten vatandaşımız yararlanamamaktadır. Bu durumda buradan kazançlı çıkan sadece firmalar olup bir de devletin geçiş garantisi vermesi ile firma zararlarını karşılamak için taahhütte bulunması ile vatandaşımızın vergi yükü katbekat artmaktadır. Yani köprülerden geçmeyen her otomobilin zararını vergiler artırılarak vatandaşımız ödemektedir.

“Bütçe, şirket zararlarını kapatmak için değil, halk için kullanılsın”

Bugün ekonomik kriz, işsizlik ve enflasyonun son yıllara göre daha da arttığını söyleyen Ersoy, “Yurttaşlar içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkamadığı için ailece intihar ediyor, çocuklarının karnını doyuramadığı için kendilerini yakıyor, binlerce vatandaş banka faizlerini ödeyemediği için icralık olmuş durumda” dedi ve bütçenin, şirketlerin zararını kapatmak için değil, halk için kullanılması gerektiğini ifade etti.

Sendika.Org