Erdoğan ve Putin İdlip’i görüştü: Saray ve Kremlin’in açıklamaları ayrı telden çalıyor

Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Görüşme sonrası Saray’dan yapılan açıklamada İdlip’teki benzer saldırılara karşılık verileceği belirtilirken, Kremlin ise “İdlip anlaşmalarına titizlikle uyulması gerektiğinin altı çizildi” dedi

Erdoğan ve Putin İdlip’i görüştü: Saray ve Kremlin’in açıklamaları ayrı telden çalıyor

İdlip’te Türkiye ile Suriye arasında tırmanan gerilimin ardından Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

AKP BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERDİ: İDLİP’TE 7 ASKER VE BİR SİVİL PERSONEL YAŞAMINI YİTİRDİ

Görüşme sonrası Saray’dan ve Kremlin’den mevcut ihtilafların çözülmediğini ortaya koyan açıklamalar geldi.

Saray’dan yapılan açıklamada İdlip’teki benzer saldırılara “en sert şekilde” karşılık verileceği belirtilirken, Kremlin ise “İdlip anlaşmalarına titizlikle uyulması gerektiğinin altı çizildi” dedi.

LAVROV: “TÜRKİYE, İDLİP’TEKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİREMEDİ”

Saray’dan “meşru müdafaa” vurgusu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Erdoğan, görüşmede, İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye sevk edilen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına Esed rejimi tarafından düzenlenen saldırının, Suriye’de barış için yürütülen ortak çabalara darbe vurduğunu ifade etti, Türkiye’nin benzer saldırılara karşı meşru müdafaa hakkını en sert şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtti.

Görüşmede, Suriye ve Libya’daki diğer gelişmeler ile ikili ilişkiler de ele alındı.

ERDOĞAN’DAN “İDLİP MİSİLLEMESİ” AÇIKLAMASI: RUS TARAFINA BÜTÜN KOORDİNATLARI VERDİK

Kremlin, İdlip yükümlülüklerini hatırlattı

Kremlin’den yapılan açıklamada ise tarafların, Suriye’deki durumu tüm ayrıntılarıyla değerlendirdiği ve İdlip’teki geriliminden duyduğu endişeyi dile getirdiği aktarıldı.

KREMLİN: “TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İDLİP’TEKİ HAREKETLİLİĞİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Rus haber ajansı Sputnik’in açıklamaya ilişkin aktardıkları şöyle:

Kremlin’in açıklamasında, Vladimir Putin’in terörist grupların ani etkinliğine dikkat çektiği belirtilirken, bu örgütlerin saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Aşırılık yanlılarının etkisiz hale getirilmesi için ortak çabaların artırılmasını öngören İdlip anlaşmalarına titizlikle uyulması gerektiğinin altı çizilirken, Suriye’deki koordinasyonun etkisini artırma amacıyla öncelikle Rus ve Türk savunma bakanları tarafından olmak üzere acil tedbirlerin alınması kararı alındı.

Tarafların, Cenevre’de Anayasa Komitesi kapsamında Suriye tarafları arasındaki diyaloğa desteklerini teyit ettikleri aktarıldı.

Görüşmede ayrıca Libya konusu da ele alındı. 12 Ocak’ta ilan edilen ateşkese ve 19 Ocak’ta Berlin uluslararası konferansta varılan anlaşmaya uyulması gerektiği vurgulandı.”

RUSYA BU KEZ CİHATÇI DOSYASINI AÇTI: NUSRA’NIN KURULUŞUNDA TÜRKİYE’NİN ROLÜ…

Sendika.Org