Erdoğan Rusya’ya “İdlip’te muhatabımız değilsiniz” dedi, Suriye’ye savaş ilan etti

Tayyip Erdoğan, İdlip’te en az 4 Türk askerinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası Rusya’ya “Burada muhatabımız siz değilsiniz, tamamen rejim” diye seslendi. TSK’nin Suriye ordusuna yönelik yoğun roket ve topçu saldırıları gerçekleştirdiğini doğrulayan Erdoğan, “İlk belirlemelere göre 30 ila 35 civarında Suriye askeri etkisiz hale getirilmiş vaziyette” dedi

Erdoğan Rusya’ya “İdlip’te muhatabımız değilsiniz” dedi, Suriye’ye savaş ilan etti

Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı.

AKP BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERDİ: İDLİP’TE 4 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ, 1’İ AĞIR 9’U YARALANDI

İdlip’te en az 4 Türk askerinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin konuşan Erdoğan, yeni bir harekât olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine şunları söyledi:

Harekat devam ediyor ve tespit edilen 40’a yakın nokta şu an da sürekli operasyonun hedefleri arasında. İlk belirlemelere göre de 30 ila 35 civarında karşı taraftan, Suriyeli ekibin içerisinde etkisiz hale getirilmiş vaziyette. Fakat noktayı koymak yok, aynı şekilde operasyon devam ediyor. Özellikle Rus yetkili makamlarına da burada muhatabımız siz değilsiniz, tamamen rejimdir ve yani bizim önümüzü kesme gibi bir durum da söz konusu olmasın. Çünkü burada biz bir taraftan şehit verirken, bunlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Şu anda biz F-16’larımız da dahil olmak üzere Fırtına obüslerimiz, toplarımız hepsi arazide, MİT’in belirlediği noktaları tamamen atış altında tutuyor.

“Netice alamazsak Putin’le görüşürüm”

Erdoğan, “Bu hadisenin ardından bir diplomatik girişim olacak mı? Rusya’yla bir görüşmeniz oldu mu veya görüşme planlanıyor mu?” sorularını, şöyle yanıtladı:

Bu konuyla ilgili olarak da Dışişleri Bakanımız olsun MİT Başkanımız olsun Savunma Bakanımız olsun muhataplarıyla görüşme kanallarını şu anda aralıyorlar. Dışişleri Bakanımız zaten dün veya evvelsi gün bir görüşme yapmıştı. Ama bu arada çok daha önemlisi, bu süreçte eğer istediğimiz neticeyi alamazsak, tabii ki ben de muhatabımla görüşmek suretiyle burada artık işin ciddiyetini kendilerine özellikle ifade edeceğim. Ancak arazide gerek Rus gerekse bizim generallerimiz var. Generallerimiz sık sık görüşmeleri yapıyorlar ve yaptılar. Bu görüşmelere dayalı olarak da operasyonlarımızı sürdürüyoruz.

“İdlipli kardeşlerimizin güvenliğini temin için”

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye, bu saldırının cevabını misliyle vermiş durumda, vermeye devam ediyor. Ülkemizin, milletimizin ve İdlipli kardeşlerimizin güvenliğini temini için yürüttüğümüz operasyonlarımızı sürdürmekte kararlıyız. Bu tarz alçak saldırılarla Türkiye’nin kararlılığını sınayanlar büyük bir hata yaptıklarını anlayacaklardır.

Erdoğan, saat 06.15 itibariyle Suriye ordusuna ait 46 hedefe 122 fırtına, 100 havan mühimmatıyla atış yapıldığını duyurdu ve “Operasyon kararlılıkla devam ediyor” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur