Erdoğan “Rejim, gözlem noktalarımızın gerisine çekilsin” derken İdlip’te bir TSK gözlem noktası daha kuşatıldı

Tayyip Erdoğan’ın “Rejim, gözlem noktalarımızın gerisine çekilin” dediği saatlerde, Suriye ordusunun İdlip’te bir TSK gözlem noktasını daha kuşattığı bildirildi

Erdoğan “Rejim, gözlem noktalarımızın gerisine çekilsin” derken İdlip’te bir TSK gözlem noktası daha kuşatıldı

Tayyip Erdoğan, İdlip’te Suriye ordusuyla yaşanan gerilimi daha da tırmandıracak açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

AKP’nin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, Suriye ordusunun şubat ayı içinde TSK gözlem noktaları çevresindeki kuşatmayı kaldırmaması halinde tek taraflı harekete geçeceklerini söyledi. Ancak Rusya’nın hava desteğiyle, Suriye ordusu ve müttefikleri İdlip’in güneydoğu kırsalındaki Tel Tukan köyünü kontrol altına aldı ve TSK’nin bölgedeki gözlem noktasını kuşattı.

“Her kim, ‘Türkiye’nin Suriye’de ne iş var’ diye soruyorsa…”

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Suriye’de anlaşmalara uyulmuyor. Önceki gün askerlerimize yapılan saldırı Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır. Her kim, ‘Türkiye’nin Suriye’de ne iş var’ diye soruyorsa bilin ki ya gafildir ya da taammüden bu milletin ve ülkenin hasmıdır.

Rejim, nasıl muhalif grupların en küçük bir ihlaline, sivilleri de hedef alan ağır saldırılarla karşılık veriyorsa bundan sonra rejimin ihlalleri de askeri unsurlarına yönelik olarak mukabil şekilde cevaplandırılacaktır.

TSK’nın hava ve kara unsurları ihtiyaç duyduğumuzda tüm hareket bölgelerimizde ve İdlip’te serbestçe hareket edecekler, gerektiğinde operasyon yürüteceklerdir. Askerlerimize ve birlikte çalıştığımız dost unsurlara yapılan her saldırı kaynağın aidiyetine bakılmaksızın ve herhangi bir ikaz yapılmaksızın misliyle cevaplandırılacaktır.

Fırat Kalkanı Harekatı bölgemizde bir ur gibi duran tehdit kaynağı olan Tel Rıfat bölgesi derhal teröristlerden temizlenerek Suriye halkının yönetimine bırakılmalıdır. Fırat Kalkanı Harekatı bölgemizde huzurun ve güvenliğin daim olabilmesi için bu sorunun çözümü şarttır.

Türkiye bu bölgelerle ilgili mutabakatlarında terör örgütünün ülkemize yönelik saldırılarının durdurulması şartını koşmuştu. Her gün yaşanan tacizler ve bölge dışından gönderilen bombalı araçlar bu beklentimizin karşılanamadığını gösteriyor. Madem terör örgütünün saldırıları, bu bölgelerin garantörü konumundaki ülkeler tarafından durdurulamıyor, öyleyse bizim bu işi bizzat kendimizin yaması kaçınılmaz hale gelecektir. Önümüzdeki günlerde bu çerçevede beklediğimiz adımların atılmaması halinde Barış Pınarı bölgesinde başlattığ��mız harekatı sağ, sol ve alt taraftan sürdürmekte tereddüt etmeyeceğiz. Türkiye’nin Suriye’deki güvenlik ihtiyaçları karşılanana kadar İdlip’te ve diğer harekat bölgelerinde izleyeceği yeni yol bu şekildedir.

İdlip’te rejimin bir an önce Soçi Mutabakatı sınırlarına, yani gözlem noktalarımızın gerisine çekilmesini dün akşam Sayın Putin’le yaptığım görüşmede ifade ettim. Şu anda 12 gözlem noktamızın ikisi, rejim hattının gerisinde kalmıştır. Şubat ayı içinde rejimin gözlem noktalarımızın gerisine çekilme işleminin bitirilmesini umut ediyoruz. Rejim bu sürede geri çekilmezse Türkiye bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacaktır.

Suriye ordusu bir gözlem noktasını daha kuşattı

Ancak Erdoğan’ın tehditlerine rağmen Rusya’nın hava desteğiyle, Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlip ve Halep kırsallarındaki ilerleyişi sürüyor.

Suriye ordusunun Halep’in güneybatı kırsalındaki Cezraya ve Zimar köyleri ile İdlip’in güneydoğu kırsalındaki Tel Tukan köyünü kontrol altına aldığı bildirildi.

Tel Tukan’ın alınmasıyla bölgedeki TSK gözlem noktası da kuşatılmış oldu.

Suriye ordusunun, İdlip ve Halep kırsallarındaki ilerleyişini gösteren 5 Şubat tarihli harita. [Kaynak: Liveuamap]

İlgili haberler:

Sendika.Org