Erdoğan “İdlip’te durum lehimize döndü” derken haritalar ne söylüyor?

TSK ve desteklediği cihatçı grupların Serakib ve çevresindeki köyleri Suriye ordusundan geri aldığı 23-27 Şubat arası günlerde Rusya destekli Suriye ordusu da stratejik öneme sahip Zaviye Dağları ve Gab Ovası'nın büyük bölümü dahil güney İdlip'i büyük ölçüde kontrol altına aldı

Erdoğan “İdlip’te durum lehimize döndü” derken haritalar ne söylüyor?

Tayyip Erdoğan, bugün AKP Siyaset Akademisi’nin açılışında yaptığı konuşmada “İdlip’te durum lehimize döndü” dedi. Bu sözler, TSK destekli cihatçıların M4 ve M5 otoyollarının kavşak noktası olan stratejik öneme sahip Serakib kasabasını ve çevresindeki köyleri ele geçirmesi nedeniyle sarf edilmişse de İdlip’in genelindeki durumu yansıtmaktan uzak.

TSK ve desteklediği cihatçı grupların Serakib ve çevresindeki köyleri Suriye ordusundan aldığı 23-27 Şubat arası günlerde Rusya destekli Suriye ordusu da stratejik öneme sahip Zaviye Dağları ve Gab Ovası’nın büyük bölümü dahil güney İdlip’i büyük ölçüde kontrol altına aldı. Cihatçılar Serakib’e yoğunlaştığı için bu cephedeki savunma hatları hızla dağıldı. Böylece, İdlip’in Lazkiye’ye açılan kapısı stratejik önemdeki Cisr Şuğur kasabasına ve M4 otoyoluna güneyden yaklaşmış oldu.

Sarı halka içindeki alan, 23-27 Şubat arası dönemde TSK ve cihatçı grupların elde ettiği kazanımları, mor alan ise Rusya destekli Suriye ordusunun kazanımlarını gösteriyor. (Harita: South Front)

Aşağıdaki haritada ise Şubat ayı içindeki karşılıklı kazanımlar gösteriliyor.

Mor alanlar Rusya destekli Suriye ordusunun İdlip, Halep ve Hama’daki kazanımlarını; siyah alan ise TSK destekli cihatçıların yeniden ele geçirebildiği bölgeyi gösteriyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur