Erdoğan: “İdlip altından kalkılamaz hale geldi, 1 milyon insan sınırımıza geliyor”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, İdlip'deki saldırılar sonucunda 1 milyon Suriyelinin Türkiye sınırına geldiğini belirterek, "Suriyelileri nasıl iskan ederiz, bunun çalışmalarını yapıyoruz" dedi

Erdoğan: “İdlip altından kalkılamaz hale geldi, 1 milyon insan sınırımıza geliyor”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı görüşme sonrası ortak basın açıklamasında konuştu. Erdoğan yaptığı açıklamada, İdlip’deki saldırılar sonucunda 1 milyon Suriyelinin Türkiye sınırına geldiğini belirterek, “Suriyelileri nasıl iskan ederiz, bunun çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

Erdoğan, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasıyla ilgili olarak da “Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızın altını bir kez daha çiziyorum. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

Stratejik ortağımız komşumuz ve dostumuz Ukrayna ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyimizin sekizinci toplantısını tamamladık. Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızın altını bir kez daha çiziyorum. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimiz devam edecek. Kırım Tatarlarının durumunu yakından takip ediyoruz. Kırım sorunun barışçıl yollardan çözülmesini umuyoruz. Son yıllarda hızla gelişmekte olan ilişkilerimizin tamamını gözden geçirdik. Etraflıca yapmış olduğumuz görüşmelerin çok çok verimli olduğuna inanıyorum. Serbest ticaret anlaşmasının müzakerelerini bu yıl içinde tamamlamanın kararını verdik. Anlaşmanın akdedilmesiyle ikili ticaretimizi 5 milyar dolardan 10 milyar dolara çok daha hızlı çıkaracağımıza inanıyorum.

“Hablemitoğlu dosyalarını teslim ettim”

Türkiye ile Ukrayna arasında vizelerin kaldırıldığını ve ülkeler arası geçişte yalnızca kimlik ile seyahat edebilme olanağının getirildiğini ifade eden Erdoğan, bunun yanında savunma sanayi konusunda da işbirliğinin sürdüğünü belirtti. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Görüşmelerimizde güvenlik alanında işbirliği ve FETÖ terör örgütü gibi tehditlerle ilgili konuları da ele aldık. Çok çok önemli olan Necip Hablemitoğlu konusu da ele alarak failinin burada olduğuna dair istihbari bilgileri ve dosyaları kendisine takdim ettik. Yasa dışı ilhak neticesinde ana vatandan ayrılmak durumunda kalan Kırım Tatarları’nın durumunu yakından takip ediyoruz.

“Ukrayna ordusu Türk ortaklarından yardım alacak”

Zelenskiy ise konuşmasına “İdlip’de Türk askerlerinin hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı dileğinde bulunuyorum” diyerek başladı. Türkiye ile Ukrayna’nın işbirliğini pekiştirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarının altını çizen Zelenskiy “Bugün Kırım yarım adasının durumundan ve Rusya’nın saldırgan politikasından bahsettik. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Ukrayna vatandaşı siyasi tutukluların serbest bırakılması konusunda Türkiye’nin yardımlarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Askeri-mali işbirliği anlaşması sayesinde Ukrayna ordusunun Türkiye’den yardım alacağını belirten Zelenskiy şöyle konuştu:

Hedefimiz ticaret hacmimizi 10 milyar dolara çıkarmak. Enerji kaynaklarının güzergahlarının çeşitlendirilmesi bizim için çok önemli. Bugün imzalanan askeri mali işbirliği anlaşması son derece önemli. Bunu sayesinde Ukrayna ordusu Türk ortaklarımızdan yardım alacak ve bunu için çok minnettarız.

“İdlip konusundaki gelişmeler altından kalkılamaz hale geldi”

İdlip konusundaki gelişmeler ne yazık ki her geçen gün artık altından kalkılamaz bir duruma geldiğini ifade eden Erdoğan, “Çok sabrettik. Rejimin maalesef Rusya’nın da görmezliği ile saldırıları ile 3-4 milyon insanın yaşadığı yerden bu insanlar bizim sınırlarımıza doğru yürüdüler” dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sonlandırdı:

Son gelen rakam maalesef 1 milyona yakın insan sınırlarımıza doğru yürüyor. Kurtarabildikleri yatak yorgan ne varsa sınırlarımıza doğru geliyor. Bizde şu anda 4 milyona yakın Suriyeli var. Bunların 3,5 milyonu sınır bölgelerindeydi. Biz bunları ülkemizde misafir ediyoruz. Konteyner kentlerde çadır kentlerde misafir ettik. Artık yavaş yavaş kendileri bir yerlerde yerleşmeye başladılar. Gelecek olan bu 1 milyon insanı biz nerelere yerleştireceğiz. Bunları Suriye’de nasıl iskan ederiz bunu çalışmasını yapıyoruz. Briket evler yapıyoruz. Onları barınak olarak buralara alacağız. İlk etapta 25-30 bin ev yapalım dedik: Fakat bir de ne görelim. Ne yazık ki bu sabah rejim güçleri yine İdlip’de hava saldırısına geçti. Üçü sivil beşi asker şekiz kişi şehit oldu. Artık dedik ki olacak gibi değil karşı cevaplar verildi. Şu anda kesinlikle biz de bu noktada gerek hava gerek kara olmak üzere bunları gerekenleri yapıyoruz gereken bedelleri ödetiyoruz ve ödetmeye devam edeceğiz.

Sendika.Org, Sputnik