Erdoğan: “Askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle Libya’dayız, tabii birkaç tane şehidimiz var”

Türkiye'nin Suriye ve Libya politikalarını macera olmadığını savunan Erdoğan, "Hafter'e karşı biz orada yönetici kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu'ndan ekiplerimizle beraber oradayız. Tabii birkaç tane şehidimiz var" dedi ve ekledi: "Şehitler tepesi boş kalmayacak"

Erdoğan: “Askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle Libya’dayız, tabii birkaç tane şehidimiz var”

Tayyip Erdoğan, İzmir’de Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Açılış Töreni’nde konuştu.

Türkiye’nin Suriye ve Libya politikalarını macera olmadığını savunan Erdoğan, yaşananları “istiklal mücadelesi” olarak nitelendirdi.

Erdoğan, Türk askerleri ve “Suriye Milli Ordusu” adlı çatı örgüte bağlı militanların Libya’da olduğunu belirterek “Mücadeleyi birlikte sürdürüyorlar. Tabii birkaç tane şehidimiz var. Ama şunu da söyleyelim ki o birkaç tane şehidimizin karşılığında da orada 100’e yakın lejyonerlerden etkisiz hale getirdik. Şunu hiçbir zaman unutmayacağız: Şehitler tepesi boş kalmayacak” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN ASKER CENAZESİNDE DÜŞÜNDÜRÜCÜ İDLİP TEMENNİSİ: “ŞEHİTLER TEPESİ İNŞALLAH BOŞ KALMAYACAK”

“Fırkateyn ve uçaklarımız Doğu Akdeniz’de”

Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında Libya, Doğu Akdeniz ve Suriye konularına ilişkin öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’nin Suriye ve Libya politikaları ne bir maceradır ne de keyfe kederdir. Bunun için ülke ve millet olarak yeni bir İstiklal mücadelesi verdiğimizi söylüyoruz. Ülkemizin çıkarlarıyla diğer ülkelerin çıkarları çatışıyor. Hamdolsun Türkiye’nin gücü ve kapasitesi bağımsız siyaset izlemeye yeterlidir. Gerektiğinde askeri gücümüzü en üst düzeyde kullanıyoruz. Masada ve sahada olayların gidişatını değiştirmek için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Netice almayı başardık. Bugün sıkıntı yaşadığımız noktaları sebebinin geçmişte güçlü duruş sergilenmemesinden kaynaklandığını görüyoruz. Bay Kemal dedi ki ‘Doğu Akdeniz’de ABD, İngiltere, Fransa var. Sadece Türkiye yok’ dedi. Zaten her zaman böyle konuşmuyor mu? Biz orada sondaj gemilerimizle vardık, sismik araştırma gemilerimizle vardık. Bay Kemal sen bunları söylediğin zaman 2 sondaj gemimiz vardı, şimdi 3’üncüyü de aldık, haberin olsun. Doğu Akdeniz’de sadece sismik ve sondaj gemilerimizle değil, fırkateyn ve uçaklarımızla oradayız.”

“Şehitler tepesi boş kalmayacak”

Biz 500 yıl önce oradaydık, bugün de oradayız. Ne yaptık? Biz Libya’nın meşru başbakanı ve yönetimiyle masaya oturduk, imzaları attık. Deniz hukukundan anlamayan, uluslararası hukuktan anlamayan, bu notada akıl hocaları olmayan, akıl hocası karga olanın akıbeti ne olur? Bunların durumu bu. Ve şu anda biz neredeyiz? Gayrimeşru, ücretli lejyoner Hafter’e karşı biz orada yönetici kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle beraber oradayız. Mücadeleyi birlikte sürdürüyorlar. Tabii birkaç tane şehidimiz var. Ama şunu da söyleyelim ki o birkaç tane şehidimizin karşılığında da orada 100’e yakın lejyonerlerden etkisiz hale getirdik. Şunu hiçbir zaman unutmayacağız: Şehitler tepesi boş kalmayacak.

“Milli birliğimizi ve bekamızı hedef alan tehditler…”

Bugün Suriye’de, Libya’da, Akdeniz’de ve genel olarak bölgemizde vermekten kaçındığımız her mücadele yarın bize daha ağır bir faturayla geri döner. Milli birliğimizi ve bekamızı hedef alan tehditlerin kendi vatanımızda bize terör, siyasi ve ekonomik sıkıntı, istikrarsızlık olarak dönmemesi için bu mücadeleyi vermek zorundayız. Onun için Gabar’da varız, Cudi’de varız, Bestler Deresi’nde varız. Mehmetçiğimiz bu işin hesabını soruyor ve terörden de içerde temizliği yaptık. FETÖ terörüyle de mücadeleyi büyük oranda sürdürüyoruz. Bunun için önümüzdeki sorun alanlarının hiçbirinde geri adım atmadan başlattığımız çalışmaları mutlaka sürdürecek ve hedefe ulaşacağız. Geçenlerde Pakistan’daydık. Salı günü Azerbaycan’dayız. Tüm coğrafyalarda Türk’ün ve Türkiye’nin varlığını ortaya koyacağız. Tabii bu mücadele, kolay bir mücadele değil. Şehitler veriyoruz, bedeller ödüyoruz. Her gün yeni tuzaklarla karşılaşıyoruz. Sırf ülkemizi müşkül duruma düşmesi için hukukun çiğnendiği bir dönemden geçiyoruz. Dün Sayın Putin’le görüştük, gündüz Macron ve Merkel’le görüştük ve yol haritamızı belirledik. Hem bunlarla uğraşacağız, konuşacağız, görüşeceğiz hem de masada olduğumuzu her tarafa duyuracağız. Başarılarımız küresel düzeyde denklemi değiştirecek sonuçlar doğuracak. İnşallah bu millet kazanacağı başarılar ve zaferlerle tarihin gidişatına yön verecektir. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Sendika.Org