Emsal Atakan: “Bizler değil, katiller hesap vermeli”

Dilek Doğan’ın katleden polise, “katil” dediği için yargılanan Emsal Atakan, “7 yılı aşkın süredir oğlum Ahmet Atakan için adalet talep ediyorum, ancak davasını bile açmadılar. Bugün ise katillere, ‘katil’ dediğim için hakkımda dava açılıyor. Bizler değil, katiller hesap vermeli” dedi

Emsal Atakan: “Bizler değil, katiller hesap vermeli”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi ile birçok siyasi parti ve insan hakları örgütü temsilcileri de Emsal Atakan’a destek için Hatay Adliyesi’ndeydi.

10 Eylül 2013 tarihinde Antakya Armutlu’da, Abdullah Cömert yürüyüşü ve ODTÜ direnişine destek eylemi sırasında katledilen Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan hakkında açılan davanın ilk duruşması dün (13 Şubat) görüldü.

Atakan hakkında, Dilek Doğan’ın ölüm yıldönümünde yaptığı paylaşım nedeniyle “Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı” iddiasıyla dava açılmıştı.

Hatay 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında, Atakan suçsuz olduğunu söyleyip beraatını talep ederken, Atakan’ın avukatı Hatice Can da yapılan paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, müvekkilinin beraatını talep etti.

Mahkeme, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için bir sonraki celseyi 26 Mart’a erteledi.

Emsal Atakan: “Katile, ‘katil’ demeyeceğiz de ne diyeceğiz?”

Sendika.Org’a konuşan Emsal Atakan, Dilek Doğan’ın evinde nasıl katledildiğini bütün Türkiye’nin gördüğünü ve katil polisin ceza aldığını belirterek “Katile, ‘katil’ demeyeceğiz de ne diyeceğiz?” dedi.

Atakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Suçlamayı kabul etmiyorum. Katile, ‘katil’ demek suç değildir. Çünkü çocuklarımızı katledenler hep aynı. 7 yılı aşkın süredir oğlum Ahmet Atakan için adalet talep ediyorum, ancak davasını bile açmadılar. Bugün ise katillere, ‘katil’ dediğim için hakkımda dava açılıyor. Bizler değil, katiller hesap vermeli.

Av. Hatice Can: “Cezasızlıkla mücadele ediyoruz”

Emsal Atakan’ın düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken bir paylaşımla ilgili sanık olarak yargılandığını belirten Av. Hatice Can, “Ne yazık ki konusu, sanığı emniyet güçleri olduğu zaman girdiğimiz birtakım davalar cezasızlıkla mücadeleye dönüşüyor. Bu kişilerin yaptıkları eylemlerin, demokratik zeminde ve sosyal medyada eleştirenler ise sanık olarak yargılanıyor. İnsan hakları ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işleyeceği ve hukukun üstünlüğünün sağlanacağı günler için mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org