Elazığ’da çadırları su bastı, odunlar ıslandı, yurttaşlar kömür kurutmaya çalışıyor

Elazığ'da yaşanan depremin ardından kurulan çadır kentlerde üç gün önce etkili olan yağış odunları ıslattı. Odunları ıslanan yurttaşlar, “Sobayı ısıtmaya çalışıyoruz. Odunlar hep ıslandı, kömürü kurutmaya çalışıyoruz” dedi

Elazığ’da çadırları su bastı, odunlar ıslandı, yurttaşlar kömür kurutmaya çalışıyor

Elazığ’da gerçekleşin depremin ardından kurulan çadır kentleri su bastı. Çadırların kullanılmaz hale geldiği Ataşehir Mahallesi’nde odunlar ıslandı, yurttaşlar ne ısınabiliyor ne barınabiliyor.

Evrensel’den Samim Kerem Sayın, Berfin Güler ve Murat Uysal’ın haberine göre Ataşehir Mahallesindeki çadır kentte ailesiyle birlikte kalan Abdullah Kolkıran da çadırı su bastığı için çocuklarını başka bir yere götürmek zorunda olduğunu anlattı.

Akrabalarıyla birlikte çadırda kaldığını anlatan Kolkıran “Benim 7 yaşında engelli çocuğum var. Bacanağımın hanımı kanser hastası, ne yapacağız? Battaniyeler döşekler hep şu içinde bunlarda nasıl insan kalacak?” dedi.  “Resmen belediye sınıfta kaldı. Buraya çadır kuruyorsun ama kurduğun zaman bir alt yapı yap” diyen Kolkıran, ne yapacaklarını ve kime danışacaklarını bilmediklerini belirtti.

“Çadırlarda soba yok, imkanı olan soba alabiliyor”

Ataşehir Mahallesi’ndeki çadır kentten kalan bir başka yurttaş Suna Bilekli, kendilerine çadır verilmediğini ve komşularının çadırında kaldıklarını anlattı. “Çadırlarda kimsede kalmadı soba yok, içi soğuk, gelip bakan bile yok o yüzden kullanamıyoruz” diyen Bilekli çadırlarda sobanın da olmadığını imkanı olanların kendilerinin soba aldığını anlattı.

Çadırların hiçbirinin kullanılacak durumda olmadığını belirten Bilekli “Herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Sabah fotoğraflar çekildi, kim çekti niye çekti, onu bile bilmiyoruz, taşıyalım diyoruz ama nereye taşıyacağız bilmiyoruz” dedi.

Merkeze bağlı Salıbaba Mahallesi’nden Murat Demir ve ailesi geceyi ayakta bekleyerek geçirdiklerini ifade etti. Demir, “Çocukların giyecekleri kalmadı. Yetkililerden herhangi bir açıklama yok, yetkiyi muhtara vermişler ama muhtarımız da ayrımcılık yapıyor” diye konuştu. Emine Demir de “Sobayı ısıtmaya çalışıyoruz. Odunlar hep ıslandı, kömürü kurutmaya çalışıyoruz” dedi.