Dr. Bülent Yücel Anadolu Üniversitesi’ndeki görevinden alındı, Yücel’i ziyarete giden barış akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Meral Gürbüz’ü güvenlik okuldan çıkardı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi yönetimi dün hiçbir bilgilendirme yapmadan Dr. Bülent Yücel'i Anayasa Hukuku dersinden aldı. Dersten alınmasının ardından Dr. Yücel'i ziyaret etmek isteyen barış akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Meral Gürbüz KHK'li olduğu gerekçe gösterilerek üniversite güvenliği tarafından hukuk fakültesinden çıkarıldı. Güvenlik "yukarıdan talimat var" dedi

Dr. Bülent Yücel Anadolu Üniversitesi’ndeki görevinden alındı, Yücel’i ziyarete giden barış akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Meral Gürbüz’ü güvenlik okuldan çıkardı

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Dr. Bülent Yücel 12 yıldır verdiği Anayasa Hukuku II dersinden alındı.

Anadolu Üniversitesi’ne şubat ayında yapılan yönetim değişikliğinin ardından akademisyen alımı ve görevlendirmeleri yapılmış, Hukuk Fakültesi’nin “hukuk felsefesi” dersleri için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım görevlendirilmişti.

Hukuk Fakültesi’ndeki dekan, dekan yardımcıları, bölüm ve anabilim dalı başkanlıkları ve yardımcıları tamamen değişmişti.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ’NE İLAHİYATÇI HOCA

Dr. Yücel öğrencilerine gönderdiği mesajla kendisine haber verilmeden dersi ile ilişiğinin kesildiğini ifade etti. Dr. Yücel’in gönderdiği bilgilendirme mesajında şu ifadeler yer aldı:

Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevimin sona ermesi üzerine, yeni yapılan ders planlamasıyla bana herhangi bir biçimde haber verilmeden ve düşüncem alınmadan ders ile ilişiğim kesilmiştir.

12 yıldır kesintisiz devam ettirdiğim Anayasa Hukuku dersinden ve birlikte olmaktan her zaman çok mutlu olduğum, birçok şey öğrendiğim siz öğrencilerimden uzak kalmak açıkçası bir parça nefes darlığı yaratsa da sizlere hocalarınızla başarılı bir dönem geçirmeyi en içten duygularla diliyorum.

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bahar yarıyılı 3 Şubat Pazartesi günü başlamış ve Dr. Yücel 4 Şubat Salı günü öğrencileriyle ders işlemişti.

Dr. Yücel’in yerine Ar. Gör. Dr. Derya Ormanoğlu görevlendirildi.

Üniversite güvenliği barış akademisyeni Meral Gürbüz’ü okuldan çıkardı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin Dr. Yücel’i Anayasa Hukuku dersinden almasının ardından 686 nolu KHK ile üniversiteden ihraç edilen barış akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Meral Gürbüz, Dr. Yücel’i odasında ziyaret etmek istedi. Ancak ziyaretin üzerinden birkaç dakika sonra üniversite güvenliği odaya gelerek Yrd. Doç. Dr. Gürbüz’ü okuldan çıkarmak istedi.

Sendika.Org’a konuşan Yrd. Doç. Dr. Gürbüz şunları kaydetti:

Bülent Hoca ile 17 sene birlikte çalıştık aynı fakültede. Yaşanan olayın ardından kendisini ziyaret etmek istedim. Hukuk Fakültesi’ndeki odasına girmemin üzerinden beş dakika geçmemişti ki odaya 4 tane güvenlik geldi. Güvenlik bana seslenerek ‘Kampüsten dışarı alacağız KHK’liymişsiniz’ dedi. Okuldan ayrılmam gerektiğini söyledi. Nereden çıktı bu dememin üzerine bana ‘Yukarıdan talimat var’ dediler. Yukarı ile Rektörlüğü mü yoksa Dekanlığı mı kastettiklerini sorduğumda güvenlik sessiz kaldı.

Yrd. Doç. Dr. Gürbüz yıllardır akademisyenlik yaptığı Hukuk Fakültesi’ndeki bir arkadaşını ziyarete bile gidememesinin şaşkınlık verici olduğunu ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur