Cumhurbaşkanlığı deprem vergilerinin nereye harcandığını açıkladı: Birinciliği duble yollara verdiler

Tayyip Erdoğan'ın "hesabını vermeye zamanımız yok" sözlerinden 1 gün sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Twitter hesabından 2003-2020'de deprem bölgelerine yapılan harcamalara ilişkin paylaşımda bulundu. AKP iktidarının 2003-2020 yılları arasında "depreme hazırlık" olarak yaptığı en büyük yatırım 488,4 milyar TL ile ulaştırma alanında gerçekleşti

Cumhurbaşkanlığı deprem vergilerinin nereye harcandığını açıkladı: Birinciliği duble yollara verdiler

Kızılay’ın deprem sonrası ilk çağrısında yardımlaşma ve dayanışma adı altında para istemesiyle, depreme hazırlık için ödenen vergiler ve DASK primleri yeniden gündeme geldi. Bugüne kadar depreme karşı alınan tedbirler bir bir lağvedilirken, DASK ve Özel İletişim Vergisi adı altında halktan toplanan paraların akıbeti Türkiye’nin en çok sorulan sorusu haline geldi. Ancak AKP iktidarı sorulara tatmin edici bir yanıt vermedi.

Aksine Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Deprem vergileri nereye harcandı?” diye sorması üzerine, “Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da Bay Kemal’e bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok” diyerek yanıt vermişti.

Geçmişte de defalarca kez ÖİV ve DASK adı altında toplanan paraların nereye harcandığı Meclis gündemine getirilmiş, vekiller konuyla ilgili soru önergeleri sunmuştu. Ancak bu önergeler AKP hükümeti tarafından yanıtsız bırakılmıştı.

Deprem vergilerinin toplamı 147,2 milyar lira

Erdoğan’ın bu açıklamasından 1 gün sonra ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Twitter hesabından 2003-2020’de deprem bölgelerine yapılan harcamalara ilişkin paylaşımda bulundu.

İletişim Başkanlığı’nca hazırlanan videoda “Son 17 yılda 6 büyük deprem yaşanan ülkemizde eğitim, sağlık, ulaştırma, kentsel dön��şüm, turizm, güvenlik, adalet, afet ve acil yardım ile sanayi altyapısı gibi birçok alanda deprem yardım ve yatırımları artarak devam ediyor. Çünkü biz, birlikte Türkiye’yiz” ifadelerine yer verilen mesajda bir de video paylaşıldı.

Videoda 2003-2020’de toplam 147,2 milyar lira deprem vergisi toplandığı belirtildi. Türkiye’nin neredeyse tamamı deprem bölgesiyken yapılan açıklamada, deprem bölgelerine yapılan toplam harcamanın 1,21 trilyon liraya ulaştığı belirtildi. Yapılan harcamaların türü ise şu şekilde:

 • Eğitim
 • Sağlık
 • Ulaştırma
 • Kentsel dönüşüm
 • Turizm
 • Güvenlik
 • Adalet
 • Afet ve acil yardım
 • Sanayi altyapısı

Paylaşıma göre AKP iktidarının 2003-2020 yılları arasında “depreme hazırlık” olarak yaptığı en büyük yatırım 488,4 milyar TL ile ulaştırma alanında gerçekleşti. Ulaştırmayı, 202,8 milyar TL ile Eğitim ve 112,4 milyar TL ile Kentsel Dönüşüm Yatırımları takip etti. Afet ve acil yardım yatırımlarının ise 11,5 milyar TL olduğu belirtildi.

Adalet, güvenlik, turizm ve sanayi altyapısına dair harcama kalemlerine dair bir veri paylaşılmazken bu alanlarda gerçekleştirilen yatırımların deprem ile nasıl bir bağlantısı olduğu konusunda da bir açıklık getirilmedi. Aynı durum 488,4 milyar TL ile 1. sırada yer alan ulaştırma dahil sağlık ve eğitim yatırımlarında da geçerli.

Depremler ve sonrasında yapılan harcamalar30,89 milyar TL

Paylaşılan videoda Türkiye’nin 2003-2020 yılları arasında yaşadığı depremlere ve kamu bütçesinden bu depremlere ne kadar pay ayrıldığına da yer verildi. 2003 tarihinden itibaren Türkiye’de gerçekeleşen 6 büyük deprem ve sonrasında yapılan harcamaların bütünün ise 30,89 milyar TL olduğu açıklandı. Depremler ve harcanan miktarların tamamı şöyle:

 • 2002-2003 Düzce Depremi – 3,75 milyar TL
 • 2003 Bingöl Depremi – 4,21 milyar TL
 • 2010 Elazığ Depremi – 3,92 milyar TL
 • 2011 Kütahya Depremi – 5,07 milyar TL
 • 2011 Van Depremi – 13,8 milyar TL
 • 2020 Elazığ Depremi – 14 milyon TL

Depreme karşı kalan son “tedbirlerimiz”: DASK ve Özel İletişim Vergisi

Sendika.Org