#CerenDamar davası: Sanık hakkında indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Akademisyen Ceren Damar Şenel'i öldüren Hasan İsmail Hikmet’in yargılandığı görüldü. Kararını veren mahkeme heyeti sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme cezada indirim yapmadı.

#CerenDamar davası: Sanık hakkında indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilmesine ilişkin davanın duruşması Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kararını veren mahkeme heyeti sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme cezada indirim yapmadı.

“Katilin indirimsiz ceza almasını sağlayacağız”

Duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde toplanan kadınlar “Yükseköğretim sistemindeki akademisyen-öğrenci ilişkisinin işçi müşteri ilişkisine indirgenip, güvencesiz çalışma rejiminin uygulandığı bu dönemde araştırma görevlisi bir kadın olan Ceren Damar, sırf görevini yaptığı için bir erkek öğrencisi tarafından katledildi. Erkekler bu cüreti AKP’nin kadın düşmanı politikalarından ve bu erkek egemen düzenden alıyorlar” dedi.

Biz kadınlar ise direnirken cüretimizi dayanışmamızdan alıyoruz. Bugün, adaletin sağlanması, kadın katliamlarının son bulması için dayanışmamızı büyütüyoruz. Ceren Damar ve öldürülen tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Türkiye’de kadınları değil failleri koruyan erkek adalete karşı gerçek adaleti sağlayabilecek olan bizleriz. Kadına şiddet davalarında takım elbiseyle, kravatla kovalanan indirimleri, Hasan İsmail Hikmet dahil hiçbir kadın katilinin almasına izin vermeyeceğiz. Bu katil, toplumsal cinsiyet normları üzerinden Ceren Damar’ı itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır. Erkek adaletin tahrik/iyi hal indirimlerini kendine örnek almaktadır. Çeşitli iftiralar atarak kendini aklamaya çalışmaktadır ama biz kadınlar buna izin vermiyoruz. Bugün karar duruşmasında tüm dayanışmamız ve direncimizle, katil Hasan İsmail Hikmet’in indirimsiz ceza almasını sağlayacağız.

“Sanık katliam yapmamıştır”

Sanık avukatı savunmasında Damar’ı 17 bıçak darbesi ve 3 kuruşla öldüren katil zanlısı Hikmet’in katliam yapmadığını savundu. Katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in, “canavarca hisle öldürmediğini” iddia ederek, sanık elindeki silahla etraftaki herkesi öldürebilirdi ama öldürmemiş bu yüzden en üst ceza verilemez. Katliam yapmamıştır, çılgın cinayet işlememiştir” dedi. Davanın başından veri Ceren Damar ve katil zanlısı hakkında ilişki olduğunu iddia eden sanık avukatı, bu duruşmada da hakkında savunmasında Damar’ı hedef aldı. “Sanık, öldürdüğü Ceren Damar’ın cinsel isteklerine boyun eğmek zorunda kalmış, Ceren Damar sanığa cinsel saldırı suçunda bulunmuştur” diyerek katil zanlısının cinsel saldırı mağduru olduğunu iddia etti.

Davanın kamuoyu tarafından sahiplenilmesinden rahatsız olan sanık avukatı mahkeme heyetinin baskı altında olduğunu iddia etti. İzleyicilere “Dinleyin beni de biraz hukuk öğrenin, mahkeme heyeti baskı altındadır” diyen avukat, mahkeme heyetine “Karşınızda ne hükümlü ne de katil bulunmaktadır. Hakimler kamuoyu baskısının etkisinde kalıyor. Toplumsal baskılar hakimlerin kararını etkilememeli” dedi.

“Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı”

Sanık avukatı savunmasında Akademisyen Ceren Damar’ın 15 Temmuz sonrası, darbe lehine tweet attığını savundu. Andak Damar’ın Twitter hesabının olmadığı öğrenildi: “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı

Davayı uzatma gayretinde olan sanık avukatı kendisine tepki gösteren izleyicilere “Beni göndermeye fetöcülarin gücü yetmedi, sizin ki mi yetecek? Ben 28 şubat’tan beni fetöyle uğraşıyorum.” dedi.

İndirimsiz ağırlaştırılmış müebbet

Sanık avukatının savunmasının ardından karar vermek için ara veren mahkeme aranın ardından kararını verdi. Mahkeme heyeti sanık Hitmek hakkında canavarca ihzle cinayet suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme cezada indirim yapmadı.

Sendika.Org