Bu görüntüleri izledikten sonra Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu nasıl analım?

İmamoğlu "Terörün 5 yıl önce aramızdan aldığı Ege Üniversitesi öğrencisi #FıratYılmazCakıroğlu’nu rahmetle anıyorum" dedi, CHP'li diğer belediye başkanları da ardından benzer şeyler yazdılar. 5 yıl önce ne yaşanmıştı, terör neydi, Çakıroğlu ne yapmıştı, pek umursamadılar. Ama yaşananlar kamera kayıtlarıyla ayan beyan ortada. Gerçeklikle popülist söylem arasındaki uçurum sırıtıyor

20 Şubat 2015’te Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde solcu, yurtsever öğrencilere karşı düzenlenen faşist saldırıya liderlik ederken aldığı yara sonucu yaşamını yitiren Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ölüm yıldönümünde o gün gerçekte neler yaşandığını yok sayan, düşündürücü mesajlar paylaşıldı.

Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Terörün 5 yıl önce aramızdan aldığı Ege Üniversitesi öğrencisi #FıratYılmazCakıroğlu’nu rahmetle anıyorum” paylaşımının ardından, pek çok CHP’li belediye başkanı benzer ifadeler kullandı.

Oysa o gün yaşananlar kamera kayıtları ile ortada. “Terör” ifadesi, tam da Çakıroğlu’nun liderlik ettiği, sopalar ve kesici aletler taşıyarak kampüs içinde öğrencileri linç edip kantin basan, üç öğrenciyi ağır yaralayan ülkücü faşist grubun yaptıklarına denk düşüyor.

Faşist saldırganların lideri

Kamera kayıtlarında, elinde bir sopa taşıyan Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun yine sopalar ve kesici aletler taşıyan yaklaşık 100 kişilik bir gruba liderlik ettiği, kampüs içinde fakülte, bahçe ve kantin arasında dolaşan bu grubun karşılaştıkları solcu öğrencilere linç edercesine saldırdıkları, Çakıroğlu’nun bu saldırılara bizzat katıldığı, kantine düzenlediği saldırı esnasında ise yaralanıp arkadaşları tarafından taşınarak çıkarıldığı görülüyor.

Çakıroğlu’nun bu saldırgan grup içindeki liderlik pozisyonu MHP ve Ülkü Ocakları tarafından da doğrulanmış, kendisinin “Ülkücü Hareket Ege Üniversitesi Teşkilat Başkanı” olduğu belirtilmişti.

Aşağıdaki linkten Çakıroğlu’nun yaşamını yitirdiği saldırıda yaşananlara ilişkin o gün hazırlanan habere ulaşabilirsiniz:

Ege’de faşist saldırı: Bir ölü, üç ağır yaralı

Sendika.Org