Berkin Elvan Davası ertelendi: Berkin yaralandıktan sonra polis mahalleyi gaza boğmuştu, bilirkişi Berkin’i kusurlu ilan etti

Berkin Elvan davası görüldü. Bilirkişi raporunun dava dosyasına eklenmesiyle başlayan duruşmada avukatlar bilirkişi raporunda Berkin Elvan'ın neredeyse asli kusurlu gösterilmesine itiraz etti. Olayda kast olduğunu belirten Atalay, "Berkin yaralandıktan sonra ona müdahale etmek isteyen insanlar gaza boğulmuştur. Soruyoruz Fatih Dalgalı Berkin'i vurduktan sonra kaç tane daha gaz fişeği atmıştır?" diye sordu. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 18 Mart'a erteledi

Berkin Elvan Davası ertelendi: Berkin yaralandıktan sonra polis mahalleyi gaza boğmuştu, bilirkişi Berkin’i kusurlu ilan etti

Berkin Elvan davası bugün İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporu dosyaya eklendi. Heyet başkanı rapora ilişkin “Dosya bize geldiğinde yüzde 28-29’u vardı. Şimdi yüzde 90’ı tamamlandı. 2  polis FETÖ’den firari. Bizim vereceğimiz karar nihai bir karar değil” dedi.

Bilirkişi Berkin’i kendini korumamakla asli kusurlu ilan etti

Avukat Çiğdem Akbulut, bilirkişi raporunun dikkate alınmamasını talep etti. Akbulut, “Raporu diğerleriyle karşılaştırırsak 14 yaşında bir çocuğu kendini korumamakla neredeyse asli kusurlu ilan ediyor” dedi.

Sanık Fatih Dalgalı’nın nişan alarak ateş ettiğini belirten Akbulut, esas hakkındaki beyanı için ek süre talep ettiğini söyledi.

“İçişleri Bakanlığı müdahale etti, deliller karartıldı”

Avukat Can Atalay ise yeni bir bilirkişi raporu almanın gereksiz olduğunu söyleyerek İçişleri Bakanlığı’nın davaya müdahalesi gerçekleştiğini ifade etti. Atalay, delillerin karartıldığını da sözlerine ekledi.

Atalay mahkeme heyetinin keşif günü alandan ayrıldıktan sonra yaşananları da şöyle anlattı:

Siz keşiften ayrıldıktan sonra polisle jandarma arasında ciddi bir gerilim oluştu. Polis etrafımızı çembere aldı. Jandarmanın polise ‘Olur mu öyle bir şey’ dediğini duyduk. Bu tartışmadan sonra jandarma hızlıca keşif yerinden ayrıldı.

Bilirkişi raporunda “gösterilerin barışçıl olmadığı” ifadelerine Atalay “Dosyadaki görüntülerde çok açık. Gösterilerin barışcıl olmadığı nereden biliniyor. Bununla ilgili bir dava var mı? Bilirkişiler hangi hadle barışçıl gösteri olmadığını söylüyor? Bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur” diyerek itiraz etti.

Olayda kast olduğunu belirten Atalay, “Berkin yaralandıktan sonra ona müdahale etmek isteyen insanlar gaza boğulmuştur. Soruyoruz Fatih Dalgalı Berkin’i vurduktan sonra kaç tane daha gaz fişeği atmıştır?” diye sordu.

Atalay sözlerine şöyle devam etti:

Sanık polis Fatih Dalgalı ateş ederken sonuçlarını öngörmekte ve buna göre ateş etmektedir. O anda bir gösteri yok. O gösterinin barışçıl olup olmadığına ilişkin bir dava yok. Buna rağmen bu bilirkişiler utanmazca bir çocuğu tali kusurlu saymıştır. Okmeydanı’nda yaşıyor olması, Diyarbakır’da yaşıyor olması Ramallah’ta yaşıyor olması Hatay’da yaşıyor olması o çocuğun suçu değildir. Ancak bu rapora o çocuğun Okmeydanı’nda yaşadığı i��in suçlu göstermeye çalışması onların ayıbıdır. Bu rezilliği düzeltin.

Berkin’in hayatını kaybettiği güne dava!

Mahkeme bir sonraki duruşmayı Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği gün olan 11 Mart’a ertelemek istedi. Ancak avukatların itirazı sonrası mahkeme 18 Mart 2020 tarihine ertelendi.

Sendika.Org