Bahçeli’den savaş naraları: “İdlip ve çevresi Türkiye düşmanlarına zindan edilmeli”

“Astana, Soçi ve Cenevre süreçlerinin anlam ve inandırıcılığı artık kalmamıştır” diyen MHP lideri Devlet Bahçeli, yaşananlardan Rusya’yı sorumlu tuttu ve İdlip’te Suriye’ye karşı savaşın tırmandırılması çağrısı yaptı

Bahçeli’den savaş naraları: “İdlip ve çevresi Türkiye düşmanlarına zindan edilmeli”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İdlip’te 5 asker ile bir sivil personelin yaşamını yitirdiği, 7 askerin de yaralandığı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

AKP BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERDİ: İDLİP’TE 5 ASKER VE BİR SİVİL PERSONEL YAŞAMINI YİTİRDİ

Bölgede artan gerilime rağmen yangına körükle giden Bahçeli, Rusya’nın Suriye yönetimini kışkırttığını savunarak İdlip’teki “Türkiye düşmanları”na karşı savaşın tırmandırılması çağrısı yaptı.

DHA’nın aktardığına göre, Bahçeli’nin açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

– Rusya bir yanda masalarda uzlaşma pozları verirken, diğer yanda Suriye rejimini kışkırtmış, askeri operasyonlara teşvik etmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi Rusya’nın dürüstlükten mahrum siyasi uygulamalarını ibretle ve esefle takip etmektedir.

– Suriye’de istikrarın temin edilmesinden ziyade bölgesel ve tarihsel emellerine odaklanan Moskova yönetimi güvensiz ve ikiyüzlüdür. Günlerdir Esad rejimi ile Rusya’nın İdlip’te yoğunlaşan saldırı ve tacizleri tüm gerçeklerin bir kez daha teyidine imkân sağlamıştır. Esad ile Putin’in tezahür eden hedeflerinin sulh, sükûnet ve suhulet olmadığı açıktır.

– İdlip’te çatışmaların engellenmesi amacıyla bölgeye intikal ettirilen takviye askeri birliğimize Esad güçlerinin topçu saldırısı, nihai olarak 4 kahramanımızın şehit, birisi ağır olmak üzere 9 kahramanımızın da yaralanması bardağı taşıran son tahrik damlasıdır.

– Üstelik askerlerimizin yer alacakları alanların koordinatları muhatap ülkelerle paylaşılmasına rağmen bu saldırının yapılması sadece alçaklık ve ahlaksızlık değil, aynı zamanda düşmanlıktır. Türkiye bu hunhar provokasyonun cevabını misliyle vermiş, azimle, inançla ve cesaretle de vermeye devam etmektedir.

– Esad rejimi yıkılmadan, bu zorba cezasını bulmadan Suriye’ye huzur ve güvenlik kesinlikle gelmeyecektir. Diğer yandan siyasi ve diplomatik girişimlerimizin yanı sıra askeri caydırıcılığımız da sonuna kadar kullanılarak İdlip ve çevresi Türkiye düşmanlarına zindan edilmelidir.

– İdlip mutabakatını bozan veya ihlal eden tarafın Türkiye olmadığı meydandadır. Bunun yanında sınırlarımıza dayanan 10 binlerce sığınmacının müsebbibi Suriye ve destekçisi Rusya’dır.

– Türkiye milli güç unsurlarını derhal ve devasa bir şuurla harekete geçirmeli, ateş nerede yanıyorsa orayı söndürmeli, fitne ve musibet nereyi kavramışsa orayı kesip atmalıdır.

– Sayın Cumhurbaşkanımızın Ukrayna ziyareti öncesi bu saldırının vuku bulması bir başka şaibeli ve soru işareti taşıyan kuşkulu durumdur. Rusya’nın Ukrayna ile sancılı ve sorunlu ilişkileri bilinmektedir. Ukrayna ziyaretine İdlip’ten karşılık veriliyorsa Türkiye-Rusya ilişkilerinin mana ve muhtevası zehirlenmekle kalmayacak, iki ülke arasındaki diyaloglar bu gidişle soğumaya terk edilecektir.

– Türk Silahlı Kuvvetleri’nin konuşlu bulunduğu gözlem noktalarının ve etrafının güvenliği mutlaka temin edilmeli, Esad kanlı saldırısından dolayı pişman edilmelidir. MHP olarak alınacak her milli tedbire ve bekamızı muhafaza edecek her karara destek vermekle birlikte, zulmün ve zulmet kuşatmasının imanla yarılacağına yürekten inanıyoruz.

– Türkiye dostluğu değerli, düşmanlığı ise tehlikeli bir ülkedir. Barış ve huzur arayan mazlumları arkasında Türk milleti vardır. İdlip’te oyun kuran, vahşet senaryosu yazan, stratejik hedefleri uğruna insan canına ve tarihsel mirasa kast eden kim varsa karşılarında Türkiye’yi bulacaklardır.

Sendika.Org