Atlasglobal’ın iflasının ardından: “Önce yolcular taşınacak, ardından devlete borçlar ödenecek, para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak”

Atlasglobal'in iflas ettiğini duyurmasının ardından birçok havaalanı ve terminal işletmecisine, yer hizmeti veren şirketlere, yakıt kuruluşlarına ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne borcu olduğu ortaya çıktı. Eski Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, “Teminat olarak verilen parayla öncelikle taşınmayan yolcuların taşınması sağlanacak. Sonra, devlete olan borçları ödenecek. Para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak" dedi

Atlasglobal’ın iflasının ardından: “Önce yolcular taşınacak, ardından devlete borçlar ödenecek, para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak”

Atlasglobal’in iflas ettiğini duyurmasının ardından birçok havaalanı ve terminal işletmecisine, yer hizmeti veren şirketlere, yakıt kuruluşlarına ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) borcu olduğu ortaya çıktı.

Haber Türk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, Eski Sivil Havacılık Genel Müdür (SHGM) Yardımcısı Oktay Erdağı, havayolu şirketlerinin SHGM’ye 500 bin dolar teminat mektubu sunduğunu belirterek, “Devlet, gerekirse teminatı irat kaydedecek veya iflas masasına gönderecektir. Bu parayla öncelikle taşınmayan yolcuların taşınması sağlanacak. Sonra, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne olan borçları ödenecek. Para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak” dedi.

Sözlerine “Terminal işletmecileri, yer hizmeti verenler ve diğer işletmeler alacaklarını tahsil etmek için iflas masasına başvuracak” diye devam eden Erdağı Atlasglobal’in mülkiyetinde herhangi bir uçağın bulunmadığına işaret ederek, “Şirketin, kiraladığı uçaklar vardı. Bunların önemli bir bölümü daha önce gitti. Son 2 uçağın da gönderildiği söyleniyor” diye konuştu.

“DHMİ’ye olan borç milyon euro düzeyinde”

Haber Türk, şirketin devlete olan borcu milyon euro düzeyinde olduğunu iddia etti.

Erdağı, Aydilek’in Atlasglobal’ın iflasına ilişkin sorularına şöyle yanıt verdi:

SHGM, ticari havayolu şirketlerinden 500 bin dolar teminat alıyor. Bu tutar daha önce 3 milyon dolardı. Birkaç yıl önce 500 bin dolara düşürülmüş. Bu teminatla önce yolcuların taşınması sağlanacak. Sonra DHMİ’nin alacakları kapatılacak. Para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak. Şirket iflasını duyurdu. Ulaştırma Bakanlığı ve SHGM devreye girecek. SHGM söz konusu şirketin işletme ruhsatını (AOC) iptal edecek.

Erdağı sözlerini “SHGM yalnızca hava yolu işletmelerinin AOC şartlarını sağlayıp sağlayamadıklarına ve AOC şartlarını uçuş emniyetine halel gelmeyecek şekilde koruyup korumadıklarına bakar ve bundan sorumludur. Şirketin diğer mal sorumlulukları, alacakları, verecekleri vs. Türk Ticaret Kanunu ve İcra İflas Kanunu’na tabidir” diyerek sonlandırdı.

Ne olmuştu?

2001’de Öger Holding A.Ş. tarafından kurulan İstanbul merkezli havayolu şirketi Atlasjet 2015 yılında adını Atlasglobal olarak değiştirmişti.

Atlasglobal, önceki yıllarda aldığı mali hasar ve İstanbul’daki yeni havalimanının artırdığı maliyetler nedeniyle Kasım ayı sonunda tüm uçuşlarını durdurmuş; 21 Aralık’ta tekrar uçuşlara başlamıştı. Ancak Ocak ayında, sezonsal düşük talep nedeniyle Avrupa uçuşlarına Mart ayına kadar ara verdiğini açıklamıştı.

Atlasglobal Havayolları, hafta içinde iflas başvurusu yapmış, şirketin kurumsal iletişim ofisinden yapılan açıklamada, “Atlasglobal Havayolları adına iflas başvurusu yapıldı. Çalışanların tazminatı ve yolcuların bilet ücretlerinin geri ödemesi yapılacak. Ödeme tarihleri belli değil hukuk departmanımız çalışıyor” denilmişti.

Holdingin sahibi Vural Öger 2016’da Almanya Münih’te bir mahkemeye iflas başvurusunda bulunmuş, alacaklıları arasında ise İşbank, SunExpress ve Fly Türk gibi şirketler gösterilmişti. Yine Öger’in sahibi olduğu Öger Otel şirketi de 2019 yılında iflasını açıklamıştı.

Sendika.Org