AKP zorlanıyor, Bahçeli zorluyor: “Rusya ile ilişkiler gözden geçirilsin… Yansın Suriye, yıkılsın İdlip, kahrolsun Esad”

Rusya’nın Suriye’de AKP’ye daha fazla taviz vermediği ve İdlip’e gönderilen TSK güçlerinin Rusya destekli Suriye ordusu ile karşı karşıya geldiği koşullarda, Bahçeli AKP’yi bu tehlikeli gerilimi daha da tırmandırmaya çağ��ran bir konuşma yaptı. İktidarı Rusya ile ilişkileri gözden geçirmeye çağıran Bahçeli, başka seçenek kalmaması halinde hükümetin Şam’a girmeyi planlaması gerektiğini söyledi

AKP zorlanıyor, Bahçeli zorluyor: “Rusya ile ilişkiler gözden geçirilsin… Yansın Suriye, yıkılsın İdlip, kahrolsun Esad”

Partinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Rusya, Suriye’deki çatışma ve gerilim ortamının sürekli ve sınırlı bir çerçevede devamını sağlayarak kriz ve kaos üzerine kendi hesap ve hedeflerini kademe kademe inşa etmektedir. Bunu görmek, bunu idrak etmek lazımdır” dedi.

Bahçeli, “Esad tahtından indirilmeden ne Suriye’ye ne de Türkiye huzur gelecektir. Türk milleti gerekirse, artık başka bir seçenek de görülmezse Şam’a girmeyi şimdiden planlamalı ve zalimleri yerle yeksan etmelidir” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin konuşmasındaki ilgili bölümler:

Türk milleti doğan felaketlerle mücadele ederken İdlip’te kahredici felaketlere şahit olmuşuzdur. İdlip farklı bir boyut kazanmıştır. Zalimler kana doymamış evlatlarımıza katletmeye devam etmişlerdir. İnşaatı devam eden havaalanı inşaatında çalışan askerlerimize saldırmışlardır. Kanlı Suriye rejimi bir yandan masum vatandaşları bir yandan da Türk askerlerini hedef almıştır. Katil Esad defolup gidesiye kadar yüreğimiz soğumayacaktır. Esad katildir, husumetin kaynağıdır. Hem Suriye’yi hem de Türkiye’yi eş zamanlı idare etmeye, durumu kurtarmaya, kontrollü ve sürdürülebilir istikrarsızlık stratejisiyle bölgesel ve tarihsel emellerini gerçekleştirmeye çalışan Rusya iyi niyetli değildir. Hükûmetin Rusya ile ilişkileri tekrardan gözden geçirmesi samimi dileğimizdir.

Rusya, Suriye’deki çatışma ve gerilim ortamının sürekli ve sınırlı bir çerçevede devamını sağlayarak kriz ve kaos üzerine kendi hesap ve hedeflerini kademe kademe inşa etmektedir. Bunu görmek, bunu idrak etmek lazımdır. Ne Astana’dan ne Soçi’den ne Cenevre’den ne de diplomatik temaslardan herhangi bir sonuç bugüne kadar çıkmamış, çıkması da beklenmemelidir.

Suriye’de var olan krizi çözmek için siyasi ve diplomatik temaslar aldatmadır. Esad tahtından indirilmeden ne Suriye’ye ne Türkiye’ye huzur gelecektir. Başka bir seçenek görülmezse Türk milleti Şam’a girmeyi şimdiden planlamalı ve zalimleri yerle yeksan etmeli. Yansın Suriye, yıkılsın İdlip, kahrolsun Esad.

Yine CHP’yi hedef gösterdi

CHP’yi hedef göstermeyi sürdüren Bahçeli bu kez de Suriye üzerinden yüklendi: “Türkiye’de tek adam rejimi var diyen, saray rejiminden bahseden yalancıların Suriye’deki belgeli ve delilli tek adam sistemine tepki göstermemeleri, üstelik katil Esad ile diyalog önerileri bağışçı mantığın kimlere ve hangi oranda bulaştığının da ibretlik misafiridir. Zulme zulüm diyenler zalimdir, zalimlerin kuklasıdır. Mehmetlerimizi şehit eden alçaklara ses çıkarmayıp Türk devletini suçlayanlar, gönüllü Esad sözcülüğü yapanlar Türk milletinin köküne yabancı düşenlerden başkası değildir. Kılıçdaroğlu ve diğer Esad hayranları vatana ihanet içindedir. Temas ve görüşme önerisiyle avunanlar cinayete ve ihanete ortaktır. Esad devrilmelidir, zulüm şatoları yıkılmalıdır. Bugün CHP yönetimi Türkiye düşmanları tarafından ele geçirilmiş, kafalarına da esaret çuvalı geçmiştir.

Partimiz iç bünyesinde oluşturulan komisyon marifetiyle Kılıçdaroğlu hakkında 5 Şubat 2020’de suç duyurusunda bulunulmuştur. CHP’nin genel başkanı ve yerel yönetimi milli güvenlik meselesidir. İnanıyorum ki Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı gereğini yapacaktır.

Sendika.Org