AKP bile bile ölüme gönderdi: İdlip’te 7 asker ve bir sivil personel yaşamını yitirdi

Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmak için İdlip’in güneydoğusundaki Serakib'in çevresine konuşlanan TSK birlikleri yoğun bombardımanın hedefi oldu. Saldırıda 7’si asker, biri sivil personel olmak üzere toplam 8 kişi yaşamını yitirdi

AKP bile bile ölüme gönderdi: İdlip’te 7 asker ve bir sivil personel yaşamını yitirdi

Rusya destekli Suriye ordusunun operasyonlarını sürdürdüğü İdlip’te, cihatçılara kalkan olma siyaseti TSK’yi de hedef haline getirdi.

GERİLİM TIRMANIYOR: RUS SAVAŞ UÇAKLARI EL-BAB’I VURDU İDDİASI

Türkiye’nin de resmen “terör örgütü” olarak kabul ettiği El-Kaide kökenli Heyet-i Tahrir’uş Şam’ın (HTŞ) büyük ölçüde kontrol sahibi olduğu İdlip’te, Suriye ordusunun cihatçılar karşısında ilerleyişini durdurmak için bölgeye gönderilen TSK birlikleri hedef haline geldi.

AKP, TSK’yi cihatçılara kalkan yaptı

Halep-Lazkiye (M4) ve Halep-Şam (M5) otoyollarının kavşağında bulunduğu için stratejik önem taşıyan Serakib kenti çevresinde yaşanan çatışmalarda, Suriye ordusunun yeni kurulan bir TSK gözlem noktasını hedef almasıyla 4 asker yaşamını yitirdi, 1’i ağır 9 asker de yaralandı.

İlerleye saatlerde Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bir asker ve bir sivil personelin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu. Böylece yaşamını yitirenlerin sayısı 6’ya yükseldi.

Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada ise 5’i asker, 3’ü sivil personel olmak üzere toplam 8 kişinin saldırıda yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Ancak TSK’nin internet sitesindeki “Şehitlerimiz” bölümünde, yaşamını yitiren askerlerin sayısının 7 olduğu görülüyor.

Bölgeye son günlerde yoğun bir sevkıyat yapan TSK, Serakib çevresinde 4 gözlem noktası kurarak cihatçılarla Suriye ordusunun arasına girmişti.

Serakib kentinin güneybatısındaki ilerleyişini sürdüren Suriye ordusu ve müttefikleri, Tarnaba köyü ve TSK’nin M4 otoyolu üzerine kurduğu yeni gözlem noktasını hedef aldı.

Kırmızı ile işaretli bölgeler Suriye ordusunun kontrolündeki alanları, küçük Türk bayrağı işaretleri de yeni kurulan TSK gözlem noktalarını gösteriyor.

Muhaliflere yakın kaynaklar, 2 Şubat’ı 3 Şubat’a bağlayan saatlerde bölgeye yoğun roket ve topçu saldırıları gerçekleştiğini kaydetti.

MSB’den konuya ilişkin bugün sabah saatlerinde yapılan ilk açıklama şöyle:

Yoğun topçu atışı neticesinde 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.

MSB’den ikinci açıklama

MSB’den İdlip’teki saldırıya ilişkin yapılan ikinci açıklamada, bir asker ve bir sivil personelin daha yaşamını yitirdiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir. Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.

Akar: “76 rejim mensubu asker etkisiz hale getirildi”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’daki Harekat Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar 54 Rejim hedefi ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere göre şu ana kadar 76 Rejim mensubu, askeri etkisiz hale getirilmiştir. Diğer taraftan da bizim şehit ve yaralılarımız var” dedi.

İdlip’e yapılan askeri sevkıyatların Ruslarla koordine edildiğini belirten Akar, “Son olayda da intikalimiz bir gün öncesinden yani dün saat 16.13 ve teyiden saat 22.27’de buradaki ilgili arkadaşlarımız tarafından Rusya tarafındaki ilgili personele bildirildi. Bu iletişim ve bilgilendirmelere rağmen, tüm bu önlemlere rağmen, Rejim tarafından gece saat 01.13’te unsurlarımıza karşı ateş açılmıştır” ifadelerini kullandı.

AKP, Astana’yı çiğnedi

Rusya, İran ve Türkiye arasında başlatılan Astana sürecinde, Türkiye HTŞ gibi terör örgütü kabul edilen cihatçı gruplarla kendi kontrolündeki grupları ayırmayı, temas hattını ağır silahlardan arındırmayı ve M4 ve M5 otoyollarını trafiğe açmayı taahhüt etmişti. Buna karşılık da temas hattına 12 gözlem noktası kurmuştu.

Ne var ki bu süreçte TSK’yi kalkan olarak kullanan HTŞ İdlip’in yüzde 90’ını kontrol etmeye, TSK destekli gruplarla birlikte Suriye ve Rus askerlerini hedef almaya devam etti. Otoyollar da açılmadı. Böylece Astana süreci geçerliliğini yitirerek Rusya ve Suriye’nin operasyonları da kaçınılmaz hale geldi.

Sendika.Org