ABD’den Patriot açıklaması: Türkiye’nin talebi konusunda henüz bir karar verilmedi

İdlip’te son dönemde yükselen gerilimin ardından Türkiye’nin talep ettiği Patriot füzelerine ilişkin ABD’li yetkililerden  “Bu talep konusunda henüz bir karar verilmedi” açıklaması geldi

ABD’den Patriot açıklaması: Türkiye’nin talebi konusunda henüz bir karar verilmedi

Türkiye’nin talep ettiği Patriot füzelerinin geçen hafta Almanya’daki bir ABD üssünden İncirlik’e getirildiği iddiasıyla ilgili Amerikan Forbes dergisine konuşan ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) yetkilileri, “Türkiye’ye Patriot füzesi göndermedik. Türkiye’nin, Suriye sınırına konuşlandırmak üzere Patriot talebinin olduğunu biliyoruz, fakat bu talep konusunda henüz bir karar verilmedi” dedi.

Suriye ordusunun ocak ayından itibaren ilerleyişini sürdürdüğü ve Halep-Şam (M5) otoyolunda kontrolü sağladığı İdlip’e, Türkiye yoğun askeri sevkıyat gerçekleştirmiş ancak bölgede hava sahasını kontrol eden Rusya’nın onay vermemesi nedeniyle buradaki birliklere hava desteği sağlanamamıştı.

Türkiye’nin, Suriye ve Rus savaş uçaklarına karşı Suriye sınırına konuşlandırmak üzere ABD’den Patriot talebinde bulunduğu haberleri geçen hafta basına yansıdı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Türkiye’nin talebini teyit ederken bu konuda henüz bir karar verilmediğini açıklamıştı.

“Üsler arası rutin uçuş”

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre, Patriot füzelerinin Türkiye’ye getirildiği iddiası ilk olarak sosyal medyada uçuş takibi yapan hesapların ABD’nin Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nden 5 adet Boeing C-17 Globemaster tipi nakliye uçağının İncirlik Üssü’ne geldiğini paylaşmasının ardından gündeme geldi. İncirlik’e gelen Amerikan askeri nakliye uçaklarının, Türkiye’nin ABD’den talep ettiği Patriot füzelerini taşıdığı iddia edildi.

EUCOM yetkilileri, Ramstein’tan İncirlik’e uçuşlarla ilgili de “Boeing C-17’leri Patriot füzelerinin taşınması için kullanmadık. Hava araçlarımız rutin olarak Ramstein Hava Üssü’nden İncirlik’e operasyonlarımız kapsamında çeşitli nedenlerle uçuş gerçekleştiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri de Türkiye’nin ABD’den talep ettiği Patriot füzelerinin İncirlik’e getirildiği iddialarını doğrulamadı.

Türkiye’de hâlihazırda NATO görevi kapsamında toplam 6 adet bataryadan oluşan Patriot füze sistemi, İncirlik Üssü’nde konuşlu bulunuyor.

Sendika.Org