ABD, İdlip yangınını körüklüyor: “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız!”

ABD, İdlip’te Rusya ve İran destekli Suriye ordusu ile fiilen savaş haline gelen Türkiye’ye bu askeri eylemlerinde destek açıkladı. Suriye savaşının başında da AKP iktidarını bu konuda teşvik eden ABD, Rusya’nın ve Suriye’nin askeri yanıtları karşısında Türkiye’nin doğrudan müdahale çağrılarını karşılıksız bırakmıştı

ABD, İdlip yangınını körüklüyor: “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız!”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İdlip’te Türk askerlerini hedef alan Suriye rejim güçlerini gerilimi ağır şekilde tırmandırmakla suçladı ve “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız’’ mesajını verdi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Pompeo yaptığı yazılı açıklamada, “Esad rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah tarafından İdlip halkına yönelik devam eden, yersiz ve acımasız saldırıları ABD olarak bir kez daha kınıyoruz” dedi.

Pompeo, “Koordinasyon ve gerilimin azaltılması için kullanılan bir gözlem noktasında görev yapan çok sayıda Türk personelin yaşamını yitirdiği saldırının ertesinde NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız. Türkiye’nin meşru müdafaa kapsamında attığı haklı adımları tamamıyla destekliyoruz. Can kayıplarından dolayı Türkiye Hükümeti’ne başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

Pompeo açıklamasında, “Esad rejimi, Rusya, İran rejimi ve Hizbullah’ın attığı adımlar Suriye’nin kuzeyinde bir ateşkesin oluşturulmasını doğrudan engellemektedir. Bu barbarca saldırılar son bulmalı, insani yardımlara erişim sağlanmalı ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararınca barış yeniden tesis edilmelidir. ABD olarak, İdlip’i de kapsayan ateşkes dahil olmak üzere, BM kararının tüm maddelerini uygulayana kadar Esad rejiminin uluslararası topluma yeniden entegre olmasını engellemek için tüm çabayı göstereceğiz” sözlerine yer verdi.

Sendika.Org