8. Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri: “Hakikatin Peşinde”

8. Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödül Töreni bu yıl "Hakikatin Peşinde" temasıyla gerçekleşecek. Tören, 22 Şubat Cumartesi günü saat 18.30'da Kadıköy Evlendirme Dairesi'nde düzenlenecek

8. Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri: “Hakikatin Peşinde”

8. Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri sahiplerini buluyor. Bu yıl “Hakikatin Peşinde” temasıyla gerçekleşecek olan ödül töreni 22 Şubat Cumartesi günü saat 18.30’da Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde sahipleriyle buluşacak. Sanatçı Emin İgüs’ün katılımıyla gerçekleşecek tören için Halkevleri bir çağrı yayımladı.

Yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

Halkevleri, 88 yıllık tarihinde bu topraklarda süren halkın hakikat mücadelesinin bir parçası oldu. Kuruluş yıldönümümüzde, hakikatimizi hep birlikte bir kez daha haykırmak, unutturmamak, yeniden gündeme taşımak, mücadele edenlerle dayanışmak ve güç vermek istiyoruz.

Varız, yan yanayız. Biliyoruz ki biz var oldukça “hakikati” yok saymaları da kazanmaları da mümkün değil. Bu gücü büyütmenin zamanı. Halkevleri hakikatin peşinde olmaya, hakikat için mücadele edenlerle omuz omuza yürümeye devam edecek. Sizleri bu buluşmaya davet ediyoruz. Bu davet hepimizin…

Cumartesi Anneleri’nden Adalet nöbetçilerine…

Ödül töreninin temasının “Hakikatin Peşinde” olmasının sebebinin “Çünkü yaşadığımız çağ ve ülkede, hakikat, ancak peşine düşenler varsa açığa çıkarılabiliyor. Hakikati açığa çıkarmak başlı başına bir mücadele konusu. Adalet ve onur, özgürlük ve barış, eşitlik ve kardeşlik mücadelesinin, insanca yaşam mücadelesinin konusu” sözleriyle açıkladığı ödül törenine toplumun her kesiminden birçok direniş öznesi katılacak.

Ödül töreni için yapılan çağrıda, katılımcılar için şu ifadelere yer verildi:

Cumartesi Anneleri, Çorlu Tren Katliamı Aileleri, Gezi, Suruç, 10 Ekim gibi toplumsal davalarımızı takip edenler, iktidar-sermaye ilişkileriyle kurulu büyük suç şebekesini ilmek ilmek çözerek halka anlatan gazeteciler, adliye adliye “adalet nöbeti” tutanlar, kadın cinayetlerinin faili erkeklerin ve bu erkek egemen düzenin peşini bırakmayan kadınlar, bilgisini halk yararına kullanmaktan ve tutum almaktan çekinmeyen bilim insanları, emeğin gerçekliğinin “resmi istatistiklerle” boğulmasına izin vermeyen sendikacılar; yazmaktan, sorgulamaktan, sanatın gücünü kullanarak gerçeği işaret etmekten vazgeçmeyenler var.

Sendika.Org