5 kıtadan 45 sendika temsilcisi DİSK’in 53. Kuruluş Yıldönümü etkinliğinde buluştu

Arjantin'den Lübnan'a, Filistin'den Rusya'ya, Fransa'dan Tunus'a, İtalya'dan Kıbrıs'a... dünyanın dört yanından gelen sendika temsilcileri DİSK'in 53. Kuruluş Yıldönümü etkinliğinde kapitalist sisteme ve onun ürettiği zorba iktidarlara karşı mücadele ve dayanışma mesajlarını paylaştı

5 kıtadan 45 sendika temsilcisi DİSK’in 53. Kuruluş Yıldönümü etkinliğinde buluştu

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen DİSK 16. Olağan Genel Kurulu’na davetli olarak gelen uluslararası işçi hareketi temsilcileri dünyanın dört yanında sürmekte olan emek mücadelelerinin sesini taşıdı ve Türkiye işçi sınıfıyla dayanışma mesajlarını paylaştı.

Davetlileri selamlayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “DİSK Uluslararası dayanışmanın en güzel örneklerini, 12 Eylül darbesinin ardından yaşadı” dedi.

ETUI Kıdemli Araştırmacısı Sten de Spigelare Türkçe yaptığı konuşmasında Avrupa’daki havayolu çalışanlarının düşü ücret ve ağır çalışma koşullarına karşı uluslararası dayanışma içinde yürüttüğü mücadelelerden söz etti.

Almanya Sendikalar Birliği DGB Genel Başkan Yardımcısı Ralf Köpke ve Andrea Arkais de DİSK’i selamladı.

Arjantin Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu CTA-A Genel Serketeri Ricardo Peidro, endüstrideki değişimler karşısındaki mücadele deneyimlerinden söz etti.

Fransız CGT’nin Türk kökenli üyesi Nail Yalçın, Macron’un emeklilik hakkına, sendikal haklara saldıran ve isyanı tetikleyen “reform” yasasından söz ediyor: “Bıktık bu ‘reform’ lafından. (…) Fransa’da eylemler sürüyor. Önümüzdeki hafta yasa tasarısı parlamentoya gelecek. Sizin gibi bizim de Cumhurbaşkanı’yla işimiz bitmedi.”

Lübnan Sendikalar Federasyonu Genel Başkanı Kastro Abdullah, Lübnan halkının isyanının bir sınıf mücadelesi olduğuna dikkat çekerek uluslararası dayanışma çağrısı yaptı.

Filistin Genel Sendikalar Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Filistin Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hasan Hamdan: “[Trump ve Netayahu’nun] planına izin vermeyeceğiz. Dünya halkları ve devrimcilerinin mücadelesiyle engelleyeceğiz.”

Tunus Genel İşçi Konfederasyonu UGTT Genel Sekreter Vekili Monaem Amira: “Kapitalist sisteme karşı biz işçiler olarak kendi demokrasimizi yaratabiliriz.”

Gürcistan Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Irakli Petriashvili: “Kongrenizin uluslararası işçi sınıfının dayanışmasını güçlendirmesini diliyorum” dedi ve sözlerini “İnadına sendika, inadına DİSK” sloganıyla bitirdi.

Kıbrıs KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, AKP’nin güdümlü hükümetler üzerinden Kıbrıslı emekçiler üzerindeki siyasi ve ekonomik dayatmalarına karşı mücadele ettiklerini belirterek konuşmasını “Kurtulmak yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganıyla bitirdi.

Rusya Sendikalar Konfederasyonu KTR Genel Başkan Yardımcısı ve Akademisyenler Sendikası Başkanı Prof. Pavel Kudyukin: “Biz de DİSK gibi işçilerin hakları mücadelesini ve demokrasi mücadelesini bir bütün olarak görüyoruz.”

Tüm Kıbrıs Emek Örgütü PEO Örgütlenme Sekreteri Hristos Tombazos kemer sıkma politikalarına karşı sosyal haklar için, toplu sözleşme hakkı için mücadele ettiklerini söyledi ve konuşmasını “Yaşasın DİSK, yaşasın barış, yaşasın demokrasi, yaşasın sosyal adalet” diye bitirdi.

DİSK’in Kıbrıs’taki adaşı DEV-İŞ’in genel sekreteri Ömer Naşit, AKP’nin adaya dayattığı ekonomik paketlere karşı mücadele ettiklerini söyledi ve dayanışma çağrısı yaptı.

Güney Kore Sendikalar Konfederasyonu KCTU Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Mikyung Ryu düşük asgari ücrete ve yüksek çalışma saatlerine karşı sadece kendi üyeleri için değil tüm işçiler için verdikleri mücadeleyi anlattı.

İtalya Genel Emek Konfederasyonu CGIL Konfederal Sekreteri Coozeppe Massafra ve Avrupa Koordinatörü Salvatore Marra: “Demokrasi için, sendikal haklar için, ifade özgürlüğü için kavganız kavgamızdır.”

UNI Küresel Sendika Ticaret Sektörü Koordinatörü Onur Bakır, sendikanın çalışmaları hakkında bilgi verdi. DİSK’in mücadelesinin uluslararası alanda yarattığı saygıyı anlattı.

Fransa FO Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Marjore Aleksandır dayanı��ma mesajlarını iletti.

İspanya İşçi Komisyonları Yönetim Kurulu Üyesi Carlos Gutierrez Calderon: “Mücadeleniz mücadelemizdir.”

Uluslararası konukların selamlamalarının ardından DİSK Tarihi kitabının ilk cildi tanıtıldı.

Sendika.Org