Yoldaşları, Çukurovalı devrimci Hasip Yiğitoğlu’nu andı

Çukurovalı devrimci Hasip Yiğitoğlu, Antakya’da ailesi, arkadaşları ve yoldaşlarının katıldığı etkinlik ile anıldı

Yoldaşları, Çukurovalı devrimci Hasip Yiğitoğlu’nu andı

Antakya’da 5 Aralık günü evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden Çukurovalı devrimci Hasip Yiğitoğlu için dün (12 Ocak) anma etkinliği gerçekleştirildi.

Defne’ye bağlı Akdeniz Mahallesi’ndeki Defne Evi’nde düzenlenen etkinliğe Yiğitoğlu’nun ailesi, arkadaşları ve yoldaşları ile siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

Anmanın açılış konuşmasını yapan Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu, Yiğitoğlu’nun 12 Eylül öncesi ve sonrasında faşist kuşatmaya karşı mücadeleyi sokaklara taşıdığını ve yaşamının her alanında mücadelenin içinde olduğunu söyledi.

Mansuroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Hasip Abi, yaşamının her aşamasında kendi kaderini halkının kaderiyle bir gördü. Eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin cesur, başı eğilmez, yol gösterici, inatçı ve yiğit bir neferiydi. Bu coğrafyada yaşanan bütün acıları yüreğinde hisseden, yaşamı boyunca toplumsal hayaller kuran ve bunu hayata geçirmeye çalışan, hayatını devrime adamış bir insandı Hasip Yiğitoğlu. Ortadoğu Arap coğrafyasına dair yaptığı analizlerden, Suriye’deki emperyalist işgale karşı yürüttüğü barış mücadelesinden de tanırız Hasip Yiğitoğlu’nu.

“Ben gidiyorum, hoşça kalın”

Mansuroğlu’nun ardından Hasip Yiğitoğlu’nun eşi Lale Yiğitoğlu konuştu. 40 yıllık yol arkadaşını kaybettiğini söyleyen Lale Yiğitoğlu, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

Hasip, her zamanki dik duruşunu giderken de sergiledi. ‘Ben gidiyorum, hoşça kalın’ dedi. Hepinize el salladı, kocaman bir hoşça kalın gönderdi. Ben bunun bir yok oluş olduğunu düşünmüyorum. Belki başka bir boyuta geçmek ya da yeni bir yolculuğa çıkmak olduğunu düşünüyorum. Bu yeni yolculuğunda yolu aydınlık, olsun, uğurlar olsun diyerek katılımcıları selamladı.

Serbest kürsü formatında devam eden anma etkinliği, arkadaşları ve yoldaşlarının Hasip Yiğitoğlu’nun mücadelesine ilişkin anlatımlarıyla son buldu.

67 yaşında hayatını kaybeden Yiğitoğlu, yıllarca TKP saflarında mücadele etti. 2014’ten itibaren Antakya’da savaş karşıtı mücadele yürüten Halk Meclisleri/Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi bünyesinde de yer alan Yiğitoğlu, bu süreçte mahalle toplantılarının örgütlenmesinde aktif rol üstlendi.

Sendika.Org/Antakya