Yanlış sizde Fahrettin Altun

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından basın kartlarının iptaliyle ilgili "yanlış bilinen doğrular" başlıklı bir açıklama yaptı. Bir iptal durumu söz konusu olmadığını savunan Altun, e-devlet sorgularında neden "iptal" sonucu çıktığına bir açıklama getirmedi. İptal edilen kartlar da sessiz sedasız yeniden kullanıma açıldı. 894 kart başvurusu ise hala bekletiliyor

Yanlış sizde Fahrettin Altun

Evrensel ve BirGün çalışanları başta olmak üzere pek çok gazetecinin açıklama yapılmadan iptal edilen basın kartları yeniden kullanıma girdi.

Basın Kartları Komisyonu’nun Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanmasının ardından Basın Kartları Yönetmeliği’nin kart iptallerini kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlenmiş, bine yakın gazetecinin kart yenileme başvurusu da herhangi bir açıklama yapılmadan bekletilmişti.

Evrensel gazetesi, bu bekleme sürecinde Basın Kartı Destek Hattı’nı aradıklarında “Eski kartlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz” yanıtını aldıklarını, sorgu ekranında ise “Bekleniyor” ifadesi yer aldığı belirtiyor. Ancak geçtiğimiz hafta Evrensel ve BirGün çalışanları başta olmak üzere çok sayıda gazetecinin kartlarının iptal edildiği görüldü.

Basın meslek örgütlerinin ve kamuoyunun yoğun tepkisiyle karşılaşan “iptal” vakası, ilgili gazetecilere ve basın kuruluşlarına herhangi bir açıklama yapılmadan geri alındı ve iptal edilen basın kartları yeniden kullanıma girdi.

Altun’dan ilginç savunma

Cumhurbaşkanlığı ��letişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Altun, “Özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır” dedi. Oysa “iptal” kararı doğrudan e-devlet sorgu ekranında görünüyordu.

Altun’un paylaşımında basın kartı başvurusunun bekletilmekte olduğu belirtilirken, kart başvurusunu değerlendirmede “herhangi bir terör örgütüyle bağlantı şüphesi” gibi bir kriterin de yer aldığı belirtiliyor.

Ne var ki yönetmelik değişikliğine ilişkin Resmi Gazete duyurusunda, “Basın kartı almak için 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 3. maddesinde sayılan terör suçları ve 4. maddesinde sayılan terör amacı ile işlenen suçlardan hüküm giymemiş olmak şartı getirilmiştir” deniyor. Yani “şüphe” gibi yoruma açık bir ifade değil, “hüküm giyme” gibi bir kesinlik aranıyor.

Tüm bunların da ötesinde dünyadaki genel kabul gören ve Türkiye’deki basın meslek örgütlerinin de savunduğu şey basın kartının hükümet tarafından değil basın meslek örgütleri tarafından verilmesi.

Muhalif gazetecilerin basın kartının iptal edilmesine meslek örgütlerinden tepki

Sendika.Org