Ülkenin 48 noktasında kadınlar aynı taleple eylemde: #CocukİstismarınınAffıOlmaz

Çocuklara yönelik cinsel istismara evlilikle af düzenlemesine karşı kadınlar, Türkiye'nin 48 noktasında ses çıkardı

Ülkenin 48 noktasında kadınlar aynı taleple eylemde: #CocukİstismarınınAffıOlmaz

İktidar uzun süredir cinsel istismara maruz bırakılmış çocukları tecavüzcüyle evlendirmeye çalışıyor. Yeniden gündeme gelen düzenlemeyle yargı reformunda yer verilirken “Çocuk ile şahıs arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlilik gerçekleşmesi halinde cezanın ertelenmesi” planlanıyor.

Kadınlar, kısa süre sonra Meclis gündemine getirilmesi planlanan düzenlemeye karşı bugün ülkenin 48 ayrı noktasında düzenledikleri basın açıklamaları ve eylemlerle “Çocuk istismarının affı olmaz” dedi.

Düzenleme daha önce 2 kez daha gündeme getirilmiş, AKP iktidarı tepkiler sonrası geri adım atmak zorunda kalmıştı.

İstanbul’da Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformunun Limonlu Bahçe’de yaptığı basın açıklamasında konuşan Avukat Hülya Gülbahar, “Türkiye hukuk sistemi adım adım evrilmek isteniyor. Çocuklarla cinsel ilişki yaşı yeniden düzenlemek isteniyor. Af dediğimiz şey fiili olarak çocuklarla cinsel ilişki yaşının ve evliliğin 12’ye hatta 9’a indirilmesi ve bu duruma hukuku kılıflar hazırlanması anlamına geliyor. Anayasa Mahkemesi’nin birden çok evliliği ve çocuk evliliklerini engelleyici niteliği olan medeni nikah olmaksızın dini nikah yapma yasağını iptal etmesi de bu konuyla doğrudan ilgili bir düzenlemedir” dedi.

Çocuk istismarına evlilik yoluyla af ve nafaka hakkının gasbı

Adalet Bakanlığı tarafından bir süredir üzerinde çalışılan “Yargıda Reform Strateji Belgesi” kamuoyu gündemine Beştepe’de gerçekleştirilen adli yıl açılışında Tayyip Erdoğan tarafından dile getirildi. Adli yıl töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun ayakta coşkuyla alkışladığı yargı paketinin ilk kısmı Resmi Gazete’de yayımlanırken, ikinci yargı paketi için hazırlıklara başlandı.

Yaklaşık 160 maddelik düzenleme için toplamda 5 ya da 6 paketin çıkartılması hedefleniyor. İkinci paketle ilgili hazırlıklar devam ederken paket, nafaka hakkının gaspını içeren ve çocuk istismarına evlilik yoluyla af getiren iki düzenlemeyi de içeriyor.

Sendika.Org